Масово купуваме жилища на кредит

13.12.2013 | 13:20
по статията работи: Десислава Маданска
Все още са малко хората, които разполагат с пари в брой
Масово купуваме жилища на кредит

Масово сделките за жилища са се сключвали с ипотечни кредити през последните два месеца. Все още купувачите с пари, придобити от друга продажба или такива, разполагащи с налични пари в брой от работа в чужбина, са твърде малко. Това става ясно от анкета на националното „Сдружение брокери на имоти“.

През периода купувачите са предпочитали основно малки монолитни жилища - старо или ново строителство с издаден Акт 16, от 50-60 квадратни метра с добра локация. 

Припомняме, че по данни на Националния статистически институт (НСИ) броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през третото тримесечие на 2013 г. е 521. Спрямо същия период на миналата година те са с 38 по-малко (или с 6.8%), а регистрираното намаление на новопостроените жилища в тях е с 2.6%.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през третото тримесечие на 2013 г. със стоманобетонна конструкция са 74.5%, с тухлена - 24.5%, с панелна - 0.6%, и с „друга” - 0.4%. В сравнение със същото тримесечие на 2012 г. се наблюдава увеличение само на относителния дял на тухлените сгради.

От сдружението посочват още, че пазарът по морето е свит в сравнение с предходни години.

Най-търсени по Черноморието са големите луксозни имоти – къщи и апартаменти, като заради кризата те изгубиха между 30 и 40% от стойността си. Все по-слабо търсени са панелните апартаменти, както и парцели за жилищно строителство срещу обезщетение от страна на строителните фирми. 

От чуждестранните граждани най-активни купувачи на имоти остават руснаците, които заемат мястото на британците. Наблюдава се и известна активност сред гърците, които преместват бизнеса си в България, предвид ситуацията в южната ни съседка, констатират брокери.

Според тях британците вече са започнали да продават имотите си по морето.

От сдружението прогнозират, че тренда в цените на имотите може да се обърне при евентуална промяна в банковите регулации, свързана със забрана на неравноправните клаузи, което ще доведе и до по-ниски лихви по кредитите.

На фона на останалите сегменти брокерите отчитат активизиране на пазара на земеделски земи. Ценовите нива са между 300 и 600 лева за декар в зависимост от категорията на земята и местоположението. Предпочитани са земи, отдадени под аренда, при доходност от около 30 лева от 1 декар/годишно.

 

Ръстът при тези сделки се дължи основно на ниската им цена (от 30 до 80 стотинки за квадратен метър). Принос има и интересът на Акционерните дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ), които изкупуват земеделски земи за комасация, обработка или отдаване под аренда, както и на предоставяните държавни субсидии от Държавен фонд „Земеделие“ на земеделските производители в общ размер на 536,6 млн. лева. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...