Заради неизплатени заплати и огромните борчове лекари от Специализираната белодробна болница във Велико Търново масово напускат работа, научи в. „Борба".
Лечебното заведение вече остана без петима доктори, един от които е и началникът на пулмологичното отделение д-р Николай Личев. Това принуди управителя на болницата д-р Иванчо Драганчев временно да затвори стационара, защото остана без лекари, които да лекуват болните. Напуснали са също и три медицински сестри. За последен път работещите в болницата са взели пълна заплата през декември миналата година и досега карат само на аванси.
В момента белодробната болница разполага с осем лекари, но и те се заканват да напуснат заради тежкото положение, в което изпадна болницата, и липсата на заплати.
"За да работи нормално стационарът на болницата, трябва да има най-малко четирима лекари, осем сестри и четири санитарки. Понеже останахме без специалисти, принудих се временно да затворя стационара", обясни д-р Драганчев.
Случаите на пациенти с туберкулоза вече се изпращат за лечение в Специализираната болница в Габрово. Останалите болни с хронична обструктивна болест, астма, пневмония, плеврит или други белодробни заболявания се изпращат за лечение в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов". Много от туберкулозните пациенти обаче са социално слаби и нямат здравни осигуровки. За да отидат до Габрово, трябва сами да си поемат пътя, но ако нямат пари, може изобщо да не отидат да се лекуват и да сеят зараза, опасяват се търновските лекари.
Преди малко повече от седмица, Общинският съвет отмени решението на предишните съветници, които разрешиха на д-р Драганчев да изтегли кредит от 800 хил. лв. срещу ипотеката на поликлиниката. Той поиска парите, за да разплати част от борчовете на болницата и възнагражденията на персонала.
С отказа на местния парламент надеждите на работещите в общинската болница бяха попарени. Мотивът на съветниците бе, че тегленето на подобен кредит е изключително рискован, при положение че натрупаните загуби са за близо 1 млн. лв. и банката лесно може да сложи ръка над диагностичния център. Това окончателно разколеба малкото останали специалисти да останат да работят в болницата, защото не виждат изход от ситуацията.