Махат таксата за повторно включване на тока. Била незаконна

19.08.2013 | 08:34
по статията работи: Петя Бързилска
Промените в Закона за енергетиката ще бъдат внесени в началото на септември
Махат таксата за повторно включване на тока. Била незаконна

Таксата, която плащаме на ЕРП-тата за повторно включване на тока,  била незаконна. Това каза депутатът от "Коалиция за България" и зам.-председателят на енергийната комисия към парламента Явор Куюмджиев.

Пред "Нова Телевизия" той говори за планираните законодателни промени, с които ще бъде прекратена практиката да се плаща, за да се пусне повторно електричеството. 

По думите на социалиста ЕРП-тата вземали на гражданите пари, за да отиде техен служител и да вдигне шалтера на бушона. Цената, за да бъде пуснат тока веднага, е 46 лева, пише iNews.bg.

Народният представител добави, че за някои потребители това е непосилна сума и те чакали по 3 дни, за да платят по-малко. 

С измененията щяло да се подобри и качеството на електричеството. Куюмджиев обясни, че в момента, ако заради високо напрежение изгорят уреди на абонатите, те изпадат в абсурдната ситуация да доказват, че вината е на ЕРП-то. 

Също така се върви в посока клиентите на дружествата да не плащат сметка за ток, ако я оспорват и тя надхвърля с 30% потреблението от клиента количество за същия период през предишната година.

Промяната в Закона за енергетиката ще бъде внесена от още в първите дни на септември, информира в. "Стандарт".

Въпросът беше поставен остро по време на дискусия в Народното събрание с участието на Комисията за защита на потребителите, Федерацията на потребителите, Национална инициатива "Социална солидарност" и др.

Таксата за повторно включване носи приходи само за доставчиците, коментира Куюмджиев. И даде пример как също е бил изключван за сметка от 1 лев, докато е отсъствал от дома си. А след това се наложило да плаща експресна такса за включване от порядъка на 70 лв.

Освен премахването на таксата за повторно включване през есента ще бъдат гласувани и промени, касаещи оспорването на надписана сметка. Ако клиентът се усъмни в получената фактура, дружеството ще трябва да докаже, че енергията е изконсумирана и едва тогава сметката да се плати.

Сега хората първо плащат, а след това започват съдебни саги по случая. За да няма спекулации, новото правило ще важи, когато сметката е с 30% по-висока от същия месец на предходната година или спрямо средното потребление за 10 месеца назад.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...