Медии и общественици по света и у нас коментират атентата срещу Диков

14.10.2011 | 14:28
по статията работи:
Актът цели злепоставяне на страната в международен план според според председателят на парламента Цецка Цачева
Медии и общественици по света и у нас коментират атентата срещу Диков

Атентатът срещу журналиста Сашо Диков бързо предизвика както коментари от българските медии, така и от международните.

В международен план акцентът пада върху съвпадението между избухването на инцидента и посещението на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, както и още трима европейски комисари, предава bTV. Налични са и аналогии с експлозията в самото начало на годината, когато в София отново имаше визита от важни председавители на ЕК. Взривът тогава бе в редакцията на вестник "Галерия".

Франс прес припомня критичната позиция на Диков спрямо българското правителство.

Ройтерс интерпретира случилото се като поредния удар срещу усилията на дясноцентриското българско правителство да докаже, че може да бъде въведен ред и край на усещането за безнаказаност.

България е една от най-корумпираните страни от Европейския съюз, а местните и президентските избори са съвсем скоро - на 23 октомври, съобщават от агенцията.

Премиерът Бойко Борисов коментира, че взривът е "можело да бъде вчера или онзи ден". Според него извършителите се опитат да помрачат постигнатото от правителството и желаят злепоставяне на международния облик на държавата. Лаконичен бе отговорът "Всички ги знаем." на въпрос от медиите относно кои са "тези хора".

Вътрешният министър Цветан Цветанов намекна за обвързаността на случилото се с обстановката на предизборна кампания. Цветанов смята, че ситуацията в страната е спокойна и обеща, че извършилите престъплението ще бъдат разкрити.

Председателят на парламента Цецка Цачева, цитирана от Dariknews.bg, също изяви мнение, че атентаторите желаят злепоставяне на българския имидж, но не се ангажира с официално становище. "Като председател на парламента е недопустимо да нагнетявам обстановката с коментари", каза тя.

Експерти също се намесиха със свои трактовки на случилото се. Според политологът Огнян Минчев допускането на "мутрите и оперативните работници на сцената в политиката" води до очаквани от тях действия като избухналия взрив. Според Минчев деянието не е чисто криминално, а класификацията му като такова следва да е само в тесния смисъл на думата.

Социологът Кольо Колев изказа надежди, че атентатът не е обвързан с предстоящите избори или политическата дейност като цяло - въпреки съмнителнителния характер на случилото се.

Президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев заклеймява опита да се сплаши и заглуши свободното слово в България в свое писмо до медиите. Намеква се върху нуждата от бърза и ефективна работа по разкриването на извършителите, както и на поръчителите на акта.

Декларация до медиите изпратиха и от Националната асоциация на българския бизнес (НАББ). От асоциацията осъждат престъпността на атентата и акцентират върху основната функция на свободата на словото в условията на демократичен политически режим в правовата държава. Споменато е и решение да бъдат уведомени журналистите в международен план поради зачестилите като интензитет  престъпни действия спрямо българските свободомислещи журналисти.

Опозицията също се включи с изявления относно случилото се и осъди акта като посегателство върху свободното слово, информира БТА.

Сергей Станишев определи взрива като опит за сплашване и разкритикува политиката на ГЕРБ в "това, в което твърдяха, че са най-силни - сигурността на гражданите". Според председателят на БСП управляващите са се провалили по този параметър.

Според Асен Агов, депутат от Синята коалиция тази случка е пряко повторение на атентата пред редакцията на вестник "Галерия" и без съмнение взривът е с демонстративен характер, както и пряка провокация.

Заместник-председателят на ПГ на ДПС Юнал Лютфи също смята, че
взривяването на колата на един от водещите журналисти в България
показва, че свободата на словото е под сериозна заплаха и
борбата с престъпността не е овладяна. Лютфи остро осъжда извършителите на акта, които представят страната в крайно негативен аспект.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...