Медии и политици атакуват международни компании заради данъчни споразумения във Великобритания

28.01.2016 | 11:18
по статията работи: Даниел Василев
Google и Apple посочват, че са спазвали законите
Медии и политици атакуват международни компании заради данъчни споразумения във Великобритания
Снимка: Google

Google и Apple отговориха на обвиненията на регулаторните органи в Европа, че са си осигурявали изключително изгодни данъчни сделки, изтъквайки, че са спазвали данъчното законодателство във всяка една страна, предаде Financial Times. Според тях те са неправомерно обвинявани в контекста на все по-силния политически натиск върху международните компании, допълва още изданието.

На 27 януари от Google посочиха, че данъчната сделка, сключена с властите във Великобритания, според която компанията е изплатила корпоративен данък на стойност 130 милиона паунда, е напълно законна. В отделно изявление от Apple изтъкват, че няма да платят повече, отколкото са се споразумели с властите в Ирландия, заради разследванията от страна на Брюксел.

Производителите от Силициевата долина издигат тезата, че регулаторните органи в Европа дискриминират международните компании. Наскоро група сенатори от САЩ посочи, че всички глоби, наложени върху американски компании в Европа, са „дискриминационен данък“. Правителствата правят данъчните кодекси, данъчните инспектори налагат закона, а Google го спазва“, посочи директорът на пиар отделът на Google за Европа Питър Барън в писмо до Financial Times.

През миналата седмица стана ясно, че Google е сключил договор с данъчните власти във Великобритания за плащането на корпоративен данък на стойност 130 милиона паунда до 2005 г., като технологичният гигант се е задължил сумата да расте в бъдеще. Оповестяването на тази информация създаде вълна от недоволство в медиите, а опозиционният лидер Джереми Корбин попита: „Защо има едно правило за мултинационалните компании и друго за обикновените, малки бизнеси и самонаетите лица?“ През уикенда от Шотландската национална партия посочиха, че са изпратили писмо до Европейската комисия, с което настояват да се проведе разследване дали действията на данъчните в Англия не са осъществили държавна помощ за международните технологични гиганти.

На недоволството от страна на публиката Барън отвърна, че критиките срещу споразумението с данъчните власти на Острова пропускат „международните данъчни споразумения и начина, по който те работят“. Компанията „плаща тази сума, която данъчните се съгласиха, че трябва да платим“, коментира още той.

Еврокомисарят по конкуренцията Маргете Вестагер вече започна разследване за господстващо положение на Google и срещу данъчните договори на Apple. Тя изтъкна, че желае да разгледа споразуменията на двете компании. „Ако има защо да се тревожим, ако някой ни пише и каже, че може би нещата не са по начина, по който трябва да бъдат, ще вземем мерки“, посочи тя в програмата на BBC “Today”.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...