Медицински изделия за сърце у нас са значително по-скъпи, отколкото в ЕС

31.03.2014 | 08:19
по статията работи: Елица Елефтерова
Все още липсва орган, който да реферира цените на медицинските изделия с другите страни в съюза
Медицински изделия за сърце у нас са значително по-скъпи, отколкото в ЕС
Снимка: Sxc.hu
Още по темата

Медицински изделия за сърце у нас са значително по-скъпи, отколкото в останалите европейски държави. Разликата стига до няколко стотици лева за артикул и остава за сметка на пациентите или на здравната каса. Печелившите от скъпите изделия се оказват търговците на едро и болниците, съобщава в. “Стандарт”.

По 1200 лв. плаща НЗОК за коронарен стент у нас, а за сърдечна клапа - 3600 лв. Реалната стойност на тези медицински изделия обаче много често е далече под тези тарифи. Вестникът разполага с три фактури от българска болница, които са за два различни стента и за един вид сърдечна клапа. 

Тази схема работи, защото в страната ни все още липсва орган, който да реферира цените на медицинските изделия с другите страни. Няма и регулация за образуването им, както е за лекарствата, например. Единствено в Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ) търговците декларират някаква продажна цена по свое усмотрение.  

Цените са доста под пределните, въпреки че изделията са на реномирани фирми с утвърдени имена. Единият вид стент е обикновен, неговата цена без ДДС е 270 лв. Разликата с това, което плаща касата без ДДС, е 730 лв.

Другият стент е от висок клас с цена от 740 лв. или с 260 под стойността, която плаща касата без ДДС. Аналогичен е и случаят с механичната сърдечна клапа, която струва с ДДС 2800 лв. или с 800 лева по-малко, отколкото плаща касата. Според лекари това са и реалните цени в ЕС.

Ниските цени се потвърждават и от официален сайт в Норвегия, на който са публикувани сумите, на които държавните болници плащат за тези изделия. За стентовете те са 1658 крони или около 394 лв. без ДДС. Клапите са както на тези цени, така и по-скъпи - 2137 крони или малко над 500 лв.

Дистрибуторите, въпреки че вземат изделията от производителите на евтини цени, ги продават на търговете на болниците на много по-високи. Клиниките от своя страна префактурират тези стойности на касата, която ги плаща. След това разликата се поделя между болниците и фирмите.

Загубите са огромни както за касата, така и за пациентите. За тази година бюджетът на фонда за медицински изделия е 82 млн. лв., но реално ще отидат повече както всяка година. Парите са едва за 15 вида изделия в болничната помощ и още няколко в извънболничната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...