Между 500 и 600 легла ще бъдат съкратени в болниците в Пловдивско

24.08.2010 | 10:23
по статията работи:
Промяната е залегнала в здравната карта на областта. От БСП настояват кметът Славчо Атансов да се намеси
Между 500 и 600 легла ще бъдат съкратени в болниците в Пловдивско

Между 500 и 600 легла ще бъдат съкратени в болниците в Пловдив и областта. Стагнацията е голяма и с новата областна здравна карта 25% от здравеопазването в града и областта ще бъде закрито. Това заяви доц. д-р Георги Йорданов, председател на Съвета по здравеопазване към областния съвет на БСП.

Месечният бюджет за болнична помощ в Пловдив от 14 милиона е намален на 10,5 милиона лв. Средствата ще стигат само за заплати и най-важните консумативи. На практика това означава, че трябва да се закрият болнични структури, които се равняват на една болница с големината на МБАЛ "Пловдив", коментира доцент Йорданов. В резултат на това ще се стигне до невъзможност да се оказва качествена медицинска помощ на населението, информира вестник "Марица".

Според новата здравна карта само в трите болници ­ УМБАЛ"Свети Георги", МБАЛ"Пловдив" и частната "Каспела" остават отделенията по "Уши, нос, гърло". В Първа градска болница, както и в общинските здравни заведения, тези отделения ще бъдат закрити. Така всички жители на областта ще бъдат принудени да идват до Пловдив за вадене на сливици или за синузит. Във Втора градска болница освен че ще бъдат съкратени легла, ще бъде закрито и АГ отделението.

В Карлово пък се закриват хирургичното отделение и кардиологията. Тази община покрива около 60 км от подбалканския път, там има повишена възможност за катастрофи и пострадалите трябва да бъдат карани в Пловдив. Спешната помощ в Карлово се състои само от един екип с лекар и един екип без лекар. Ако има случай на апандисит в Клисура, която е на 100 км от Пловдив, линейката, която е базирана в Карлово, трябва да отиде до Клисура и да измине 40 км, след това да стигне до Пловдив и после да се върне отново в Карлово. Това отнема 3-4 часа, в същото време регионът остава без лекар, какво става с това 70-хилядно население, попита доц. Йорданов и отговори: Господ да му е на помощ.

Ако в областната здравна карта няма промяна и реформата стартира от януари 2011 година, към Областния съвет на БСП ще бъде открита гореща телефонна линия за информация на пациента. Целта е не само хората, но и лекарите да знаят къде да насочват болните, уточни доц. Йорданов. Той призова кметът Славчо Атанасов и областния управител Иван Тотев спешно да потърсят връзка със здравното министерство и с Министерския съвет и да се опитат да възстановят статута на пловдивската медицинска система.

Необходима е нова концепция за пловдивското здравеопазване, заяви доцентът и попита как държавата ще наложи на една общинска болница, която не е държавна собственост, да си намали леглата. Това може да го направи Общинският съвет, същото е и за частните болници. Така се нарушава правото на собственост. По този казус БСП обмисля да подаде жалба в Европейския съд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...