Отговорът на недостатъчното финансиране на българската наука се крие в десетките „прилепени" институти към различните ведомства, които изсмукват парите за наука, вместо тези /институти/ да генерират собствени средства по пазарни принципи, обясни председателят на Управителния съвет на новоучредения Международен научен фонд Никола Николов при представянето на организацията във вторник вечерта (2 ноември).
Президентът Георги Първанов е прав в думите си, че през последните 20 години никой не е обърнал внимание на науката. Първанов е държавен глава два мандата, следователно
реторичният въпрос тук е: Какво се случи през последните два мандата в полза на науката?, каза Николов.
Международният научен фонд стартира като своеобразен „отговор" на пренебрежението и незаинтересоваността за дейността на българските учени от страна на българската държава през последните 20 години. Проблемът с недофинансирането на българската наука е от началото на прехода до този момент, се казва в съобщение на фонда.
Фондът е регистриран на 20 септември 2010 г. в София. Негови членове са светила в различни сфери на българската наука, международни учени от над 26 страни в ЕС, както и от Русия, Сащ, Израел, Индия, Турция, Сирия, Тунис, Египет, и пр.
Експертите му вече работят по 12 сериозни проекта, сред които изграждане на тъканна банка, криобиология и лиофилизация, космичеки изследвания, корпоративна наука, и пр.
Никола Николов и членовете на организацията се разграничиха от политиката и подкрепата на политически партии, идеи и лица. Единственото условие, което поставих, когато българските учени начело с акад. Цветан Цветков и акад. Нансен Бехар ме помолиха да им помогна, е Фондът да бъде независима от партии, олигарси, и пари с неясен произход структура. Стилът на работа на Фонда трябва да е в рамките на това да не търси субсидии от държавния бюджет и да разработва и представя важни за държавата и научната общност в България и по света проекти и открития, съобщи Николов.
Финансинарето на новата структура ще бъде от дарения.
Представители на различни посолства у нас поднесоха своите благодарности за създаването на Фонда, и че той е своеобразен научен мост към различни страни, идеи и проекти.
Повече информация за фонда ще откриете на сайта www.isf-org.com