Международен фонд ще подпомага българската наука

05.11.2010 | 17:22
по статията работи:
Дсетки „прилепени" институти към различните ведомства изсмукват парите за наука, обясни председателят на УС на фонда при представянето му
Международен фонд ще подпомага българската наука

Отговорът на недостатъчното финансиране на българската наука се крие в десетките „прилепени" институти към различните ведомства, които изсмукват парите за наука, вместо тези /институти/ да генерират собствени средства по пазарни принципи, обясни председателят на Управителния съвет на новоучредения Международен научен фонд Никола Николов при представянето на организацията във вторник вечерта (2 ноември).

Президентът Георги Първанов е прав в думите си, че през последните 20 години никой не е обърнал внимание на науката. Първанов е държавен глава  два мандата, следователно реторичният въпрос тук е: Какво се случи през последните два мандата в полза на науката?, каза Николов.

Международният научен фонд стартира като своеобразен „отговор" на пренебрежението и незаинтересоваността за дейността на българските учени от страна на българската държава през последните 20 години. Проблемът с недофинансирането на българската наука е от началото на прехода до този момент, се казва в съобщение на фонда.

Фондът е регистриран на 20 септември 2010 г. в София. Негови членове са светила в различни сфери на българската наука, международни учени от над 26 страни в ЕС, както и от Русия, Сащ, Израел, Индия, Турция, Сирия, Тунис, Египет, и пр.

Експертите му вече работят по 12 сериозни проекта, сред които изграждане на тъканна банка, криобиология и лиофилизация, космичеки изследвания, корпоративна наука, и пр.

Никола Николов и членовете на организацията се разграничиха от политиката и подкрепата на политически партии, идеи и лица. Единственото условие, което поставих, когато българските учени начело с акад. Цветан Цветков и акад. Нансен Бехар ме помолиха да им помогна, е Фондът да бъде независима от партии, олигарси, и пари с неясен произход структура. Стилът на работа на Фонда трябва да е в рамките на това да не търси субсидии от държавния бюджет и да разработва и представя важни за държавата и научната общност в България и по света проекти и открития, съобщи Николов.

Финансинарето на новата структура ще бъде от дарения.

Представители на различни посолства у нас поднесоха своите благодарности за създаването на Фонда, и че той е своеобразен научен мост към различни страни, идеи и проекти.

Повече информация за фонда ще откриете на сайта www.isf-org.com

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...