Европейският съюз ще трябва колкото се може по-бързо да осигури сключването на търговски споразумения с други страни, ако не бъде постигнато споразумение с новата американска администрация на президента Доналд Тръмп. За това настоя германският канцлер Ангел Меркел. Сред потенциалните страни, с които Съюзът трябва да се договори, Меркел посочи Япония, Индия, Австралия, Уругвай.
ЕС трябва да си осигури бързи търговски сделки с други страни, ако не успее да се договори със САЩ за Трансатлантическото споразумение за свободна търговия. Това каза германският канцлер Ангела Меркел, като по този начин постави под въпрос бъдещите отношения с администрацията на президента Доналд Тръмп.
"Разбира се, ако ЕС не отбележи прогрес или имаме съвсем бавен напредък, в преговорите със САЩ, тогава трябва да преговаряме бързо за други търговски споразумения. Преговаряме с Япония, Австралия, Индия, организацията Меркосур. Но първо трябва да разберем ще имаме ли добри отношения и диалог с новата американска администрация. Ще работим по въпроса за свободна търговия по време на германското председателство на Г-20... и тогава ще можем да видим какви са приоритетите на новата американска администрация."
Сред останалите страни, с които може да се преговаря са Уругвай, Парагвай, Бразилия и Аржентина, отбеляза Меркел.
ЕС все още има шанс да съживи забавените преговори със САЩ за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции, срещу което има силна съпротива в рамките на Съюза", посочи Ангела Меркел.
"Ние искаме дискусии за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. То е еднакво важно както за САЩ, така и за ЕС, за европейските производители и особено за малките и средните предприятия. Споразумението за свободна търговия ще се отрази благоприятно върху икономическия растеж и създаването на работни места в Европа. Но засега не сме чули позицията на новата администрация във Вашингтон, заяви Юрки Катайнен - заместник-председател на ЕК".
Катайнен добави, че все още има надежда за Трансатлантическото споразумение за свободна търговия, но всичко опира до добрата воля на Доналд Тръмп. Президентът на САЩ вече отмени участието на страната си в Транстихоокеанското търговско споразумение и обеща предоговаряне на НАФТА /Северноамериканското търговско споразумение/. Той даде заявка, че САЩ ще защитават преди всичко своите предприятия и работници и дори намекна за протекционистични политики.