Президентът Георги Първанов ще насрочи местните избори на 28 октомври 2007 г., съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Първанов е подписал указ за обнародване на Закона за изменение и допълнение на Закона за местните избори и укази за определяне датата на местните избори и за назначаване на състава на ЦИКМИ, убеден, че всяко забавяне при провеждането на местните избори ще е лош знак за реалното осъществяване на местното самоуправление. Освен това на гражданите трябва да се осигури достатъчно време за запознаване с измененията на закона, се посочва в съобщението.
Държавният глава е подписал указа за изменение и допълнение на Закона за местните избори, защото приетият от Народното събрание закон трябва да създаде необходимата правна уредба за провеждането на
местните избори. Според президента обаче такива важни промени трябва да стават най-малко половин година преди изборите. Държавният глава изразява съжаление, че и този път
Народното събрание е продължило практиката обществено важни изменения да се приемат в последния възможен ден и по този начин както обществото, така и самият той да се поставят
пред свършен факт при обнародването на закона.
Първанов е обезпокоен относно липсата на широк политически консенсус по критериите за активно и пасивно избирателно право, залегнали в измененията на закона. Според него те трябва
да са такива, че да гарантират провеждането на установените в българската конституция демократични принципи на всеобщото, равното и прякото избирателно право при тайно гласуване.
Възприетата методика за определяне на изборните резултати, която бе приложена и при избори за членове на Европейския парламент, сега за пръв път се прилага и за местните
избори.
Това налага бързо конституиране на Централната избирателна комисия за местни избори, която трябва да свърши голяма по обем работа за осигуряване на нормалното протичане на изборния процес, се казва още в съобщението на прессекретариата на държавния глава.
Междувременно стана ясно, че опозицията ще сезира Конституционният съд за текстовете от Закона за местните избори, приети на трето гласуване. Това каза пред Агенция "Фокус"
депутатът от ОДС Ваньо Шарков.
"Опозицията вече е събрала необходимите подписи за сезиране", заяви Ваньо Шарков. По думите му Конституционният съд вече се е произнасял по такъв казус в нарушение на Конституцията.
"В закона остана принципът на уседналост от 10 месеца, но в Преходните и заключителните разпоредби няма тълкуване какво точно представляват тези 10 месеца", заяви синият депутат.
Предстои произнасяне на тълкувателно решение на Централната избирателна комисия за местните избори (ЦИКМИ) за принципа на уседналост, който е свързан с т.нар "изселнически вот". "Ако това решение бъде в унисон с вече приетите решения на Народното събрание, тогава бихме могли да кажем, че принципът на уседналост в значителна степен е постигнат", посочи Шарков. Според него в противен случай това щяло да означава, че изборният процес ще бъде опорочен.
"Ако бяха въведени преференциите можеше това да породи известно затруднение с прилагането на закона, но бих казал, че българските граждани са достатъчно интелигентни, за да се справят с едни такива преференции", подчерта депутатът от ОДС. Според него чрез въвеждането на преференции при избора за общински съветници, това би позволило те да бъдат мажоритарно избрани. Такива преференции обаче не бяха приети в закона.
"Получи се една крайно неприятна и крайно неудачна кръпка върху действащия Закон за местните избори", заяви синият депутат, изразявайки личното си неудовлетворение от промените в закона.