Марсоходът Curiosity донесе разочароващи новини за всички, които вярват, че на Марс може да има живот. Уредите на апарата до момента не са открили в атмосферата на Марс следи от метан, който се смята за признак на съществуването на марсиански живот от земен тип.
Сега изследователите трябва да разгадаят две загадки – първо, откъде се е взел марсианският метан, открит през 2003 година, и второ, къде е пропаднал той, се казва в статия, публикувана в сп. Science.
За първи път метан (CH4) на Марс е открит през 1969 година от сондата "Маринър 7", но тогава това откритие се оказало лъжливо – такива спектрални характеристики може да се дадат от замръзналия въглероден диоксид. "Истински" марсиански метан е открит през 2003 година с инфрачервения телескоп на НАСА, който се намира на Хавайските острови.
Това се превръща в истинска сензация – на Земята този газ в 90-95% има биологичен произход, а това означава, че източник на марсианския метан може да са марсиански микроби, чиито метаболизъм е подобен на този на земните.
Метанът може да се появява при изригване на вулкани или разлагане на растителни остатъци, но тези два механизма не могат да работят на Марс, където не са фиксирани признаци на съвременна вулканична активност. Има редица други възможни небиологични източници, например геотермални реакции, но нито един от тях засега не е определен като "главен заподозрян".
Въз основа на наблюденията с наземни телескопи и орбитални марсиански станции някои учени са поставили под съмнение достоверността на открития метан на Марс. Кевин Занли от центъра "Еймс" на НАСА и колегите му заявили, че всички измервания на концентрацията на метан са направени на предела на възможностите на уредите и количеството метан на Марс е нищожно.
В статия, публикувана през 2011 година в сп. Icarus, те възлагат надежди на марсохода Curiosity, който окончателно да разреши спора за присъствието на метан на Червената планета.
Повече по темата – четете в iNews.bg.