Минималната заплата трябва да се определя според бранша

17.09.2015 | 16:25
по статията работи: econ.bg
Увеличението й не е предпоставка за съкращения, смята Калфин
Минималната заплата трябва да се определя според бранша
Снимка: Thinkstock/Guliver

Минималната заплата трябва да се определя според бранша. Това мнение изрази министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Според него сумата трябва да бъде договаряна между работодатели и синдикати точно както в момента между двете страни се договарят минималните осигурителни прагове за различните професии.

Идеята на Калфин е точно тази практика да бъде подобрена и развита чрез договарянето и на минимални заплати. По думите му едва след като това се случи, може да се премине към отпадането на минималните осигурителни прагове.

Той обясни, че основната цел по отношение на работниците у нас трябва да бъде повишаване на доходите и достигането на нивата им в Европа. Увеличението на заплатите на работниците трябва да стане чрез инвестиции от страна на бизнеса в енергийна ефективност, подобряване на производителността, професионалната квалификация и т.н. Според него не е правилно да се смята, че минималната работна заплата трябва да бъде фиксирана на едно ниво и да се увеличава единствено с равнището на инфлацията. В дългосрочен план това ще бъде убийствено за икономката на страната, казва Калфин. В тази връзка ръководеното от него министерство смята да разработи и предложи промяна на проекта за механизъм за нарастване на минималната работна заплата. Вицепремиерът се противопоставя и на твърдението, че увеличаването й е мотив за съкращения на персонал и увеличаване на безработицата.

"Това не се доказва от статистиката", защитава тезата си Калфин.

Младежите с ниско ниво на образование, хората в предпенсионна възраст и жителите на региони с висока безработица ще бъдат основния фокус на програмите на Министерството на труда и социалната политика през следващите месеци, съобщава още Ивайло Калфин. Освен това ще бъдат подпомогнати и хората с увреждания, които да достигнат до трудовия пазар, но съобразено с техните възможности. Вицепремиерът отбелязва, че се е обърнал към работодателите и синдикатите с молба за инициативи от тяхна страна как с публични средства да бъде подпомогнато назначаването на работа на хора в предпенсионна възраст. До края на този месец трябва да бъдат получени и техните отговори.

Въвеждането на еднодневните трудови договори, което се случи преди няколко месеца, вече дава резултат, стана ясно още от думите на Калфин. Чрез тях е бил постигнат желания ефект за увеличаване на заетостта, информира БТА. Към момента сключените еднодневни договори вече наброяват 60 хил., обясни социалният министър. Около 30 човека, получили статут на бежанци, вече са се записали в Бюрата по труда, съобщи още Калфин. Той допълни, че в националния план по заетостта са предвидени бройки за такива хора, а има и възможност за заетост по европейските програми. Сред бежанците има такива, които работят вече по националната програма със субсидирана заетост. Някои от тях са в кол центрове, други - в различни видове бизнес, има и такива, които работят в самите центрове за бежанци, казва Калфин. И допълва, че вече се появяват и работодатели, които търсят ги търсят, за да ги наемат на работа и да им потърсят жилище.

Източник: iNews.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...