Министрите на околната средата обсъждат в Брюксел мерки срещу мръсния въздух

30.01.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Фокусът е върху 9 държави, които не изпълняват европейските критерии за качество на въздуха. България не е в списъка, защото вече е изправена пред Съда на ЕС по този въпрос
Министрите на околната средата обсъждат в Брюксел мерки срещу мръсния въздух
Снимка: БГНЕС

Първата по рода си среща на среща на министрите на околната среда от ЕС започва днес в Брюксел.  Фокусът ще бъде върху 9 страни-членки, които не изпълняват европейските критерии за качество на въздуха и са заплашени да бъдат изправени пред Съда на ЕС . Това са Чехия, Румъния, Словакия, Унгария, Великобритания, Германия, Франция, Испания и Италия, предаде БНР. Тези страни са с последно предупреждение за справяне с проблема и ако не представят на срещата конкрегтни и ефективни мерки, Европейската комисия ще се обърне към Съда на ЕС.

България не фигурира в този списък, но причината не е, че ситуацията с чистотата на въздуха у нас е по-добра. Всъщност страната ни вече е изправена пред Съда на ЕС по въпроса с мръсния въздух.

На 17 януари ЕК наложи краен срок на Германия, Франция, Италия, Испания и Великобритания да покажат как възнамеряват да изпълнят стандартите на ЕС за качеството на атмосферния въздух или ще бъдат изправени пред съда. Именно тогава еврокомисарят по околната среда Кармену Вела покани министрите на всички засегнати страни на среща в Брюксел на 30 януари, която "трябва да се разглежда като последна възможност да се покаже, че са предприети мерки за поправяне на тази ситуация".

Днешната среща в Брюксел е последен шанс за тези, които надвишават допустимите норми на замърсяването на въздуха, заяви в понеделник говорителят на Европейската комисия Енрико Бривио: „Тази среща на върха е последен шанс за министрите и правителствата да представят и да започнат прилагането на нови ефективни мерки за качеството на въздуха. Комисията пък ще даде своята оценка.“

Всяка година над 400 хиляди европейци умират преждевременно заради лош въздух. За да се намали тази цифра, е необходимо страните-членки да се съобразяват с лимита на въглеродните емисии, които те самите са приели и които са гаранция за здравето на гражданите. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...