Социалната цена на увеличението на газа ще се усети през джоба на българските граждани, защото това увеличение ще доведе до поскъпване на различни услуги и стоки, заяви социалният министър Гълъб Донев в ефира по БНТ.
„Това не за всички ще бъде с еднакъв процент с този, с който е нараснал газа. Но да, социалното измерение се отразява през покупателната способност на българските граждани", посочи той.
Държавата не бива рязко и на всяка цена да произвежда някакви стимули, които да доведат до намаление на цените, защото това увеличение на цените го има в цяла Европа и в целия свят, обясни Донев. „След започване на възстановяване на икономиката след КОВИД кризата и това води след себе си и по-високите цени и на газа, и на ел. енергията."
Това, което предстои през зимния период, ние ще търсим съответните мерки, които биха довели до поносима цена на парното, може да се търсят различни варианти с микс на синьото гориво, така че цената да спадне, допълни още Донев. „Това са принципни възможности, които зависи от това доколко увеличението на цената на газа, ще доведе до покачване на цените на парното през отоплителния сезон. Енергийните помощи се изплащат за целия отоплителен сезон".
Енергийно бедните - това е термин, който има отношение по-скоро към енергийната ефективност на жилищата и в този смисъл можем да говорим за енергийно бедни, а не за това, че цените на ел. енергията са високи, обясни Донев.
Все още ръстът на инфлацията не е толкова висок, колкото е нарастването на доходите на пенсионерите, категоричен е Донев. „Инфлацията все още е под 4%, а нарастването на доходите на пенсионерите е между 12 и 14 процента."
Със социалните партньори обсъждахме мерките, които са за подкрепа на заетостта при извънредната епидемична обстановка, бяха приети мерките 60/40 и 75/0, обясни Донев.