Новото българско правителство ще използва помощта от Европейския съюз, за да спре увеличаването на безработицата в страната, заяви социалният министър Тотю Младенов.
"Нашите усилия от днес ще са насочени към овладяване на нарастващата безработица", каза той в интервю за агенция "Ройтерс", което даде късно снощи, пише БГНЕС. "Ако безработицата надхвърли над 10-12%, ситуацията ще стане опасна за цялата икономика", добави Младенов.
Социалният министър заяви, че ръководеното от него министерство ще засили работата за вземането на около 1,2 милиарда лева социална помощ от ЕС обещана на България до 2013 г. за борба с безработицата и за облекчаване на тежестта на подложения на натиск правителствен бюджет. Мерките включват парични компенсации за компании, оставили своите служители на непълен работен ден, и за допълнителна преквалификация на безработни. Предишното социалистическо правителство беше удвоило до юли само 15 млн. евро от помощта на ЕС, показват данните на социалното министерство.
Младенов заяви, че правителството се надява да започне плащанията по системата на ЕС от декември. "Зимата може би ще бъде най-трудната и следователно всички тези мерки, които разработваме със социалните партньори, ще започнат да дават резултат тогава, допълни министърът. Младенов заяви, че тази седмица властите са започнали масирани проверки на работодатели в страната с цел засилване на контрола на действащите регулации и намаляване на укриването на данъци.
"В момента в сивата икономика по един или друг начин са заети около 300 000-400 000 души", заяви социалният министър, като уточни че те работят или без трудови договори или работодателите им плащат по-ниски от изискваните социални осигуровки. Други работят по 10 часа на ден, но получават заплата за работа на половин работен ден. "Експлоатира се работникът и същевременно се ограбва бюджетът", категоричен е Младенов. Антикорупционни организации считат, че неофициалната икономическа дейност в България възлиза на 25%-35% от икономиката на страната, отбелязва "Ройтерс".