Младите учени подкрепят идеята за създаване на университет към БАН

01.03.2010 | 16:10
по статията работи:
Свръхнезависимостта на научните звена на БАН е една утопична идея, смятат от сдружението на младите учени
Младите учени подкрепят идеята за създаване на университет към БАН

За нас, младите учени от Българската Академия на Науките, реформата е начало на процес, а не е нещо предрешено веднъж завинаги, се казва в писмо на сдружението на младите учени до президента, министър-председателя и председателя на Народното събрание.

Ние всички участваме в този процес, започнал с отличната Европейска оценка, подмладяването на състава на БАН, индивидуалната атестация, изборите на всички нива, включително и на председател на Академията, новите технологични центрове и бизнес-инкубатори, нови роли за Академиците. Според нас БАН би спечелил от създаването на кариерен център и агресивно търсене на млади хора, които да правят наука. Налага се и спешно приемане на кодекс за изпълнение на външни проекти и задачи.

Ние изцяло подкрепяме идеята за създаването на университет към БАН. Искаме новото висше учебно заведение да стане час по-скоро действителност. Създаването на нови изследователски университети е на дневен ред в Европа и БАН като най-добрата ни научна институция е именно мястото за създаването на такъв. Тя има ресурсите, които позволяват да се обучават студенти на най-елитно ниво. Един успех на този университет ще е успех за цялата нация.

В същото време бихме искали БАН да се ангажира по-активно с научно-популярна дейност, като включването й в индивидуалните атестации на учените е добра идея, смятат младите учени. Свръхнезависимостта на научните звена на БАН е една утопична идея, която би довела до феодализиране при по-слабите институти. Свръхправата, които дава новият академичен закон на ректори и директори да разполагат с кариерата и душите на учените, водят точно до такъв фриволен резултат. Автономията на институтите виждаме по-скоро като делегиране на права при спазване на определени принципи, които са задължителни за цялата академия. Тези принципи трябва да водят до по-ефективна работа и по-честни, джентълменски отношения в колегията.

Ние младите учени от БАН, сме наясно и със загриженост следим проблемите, които възникнаха при започналата структурна реформа. Тези проблеми обаче считаме, че следва да се решават с диалог вътре в Академията. Осъждаме всеки опит те да бъдат изнесени и да се случват чрез медиите, тъй като това говори за нарушен диалог. Осъждаме и всяка злоупотреба в това отношение от страна на политически парии и държавни институции. Реформите в БАН са дело на работещите в БАН. Тук ние виждаме ролята си на посредници този вътрешен диалог да се случи. От 27 предложени сливания само 4 са проблемни и ние и точно диалогът, а не действия чрез силови ходове или истерични подписки по медиите ще помогнат. БАН не е място за политически декларации (политиците имат своите места за изява и то с прискърбни резултати), а за трезво и строго-научно мислене и съобразяване с фактите и перспективите в науката. Общото събрание е мястото за този дебат, където всички от колегията имаме представители, а и заседанията му са открити.

Искаме да акцентираме на факта, че докато докладите на Европейския съюз непрекъснато критикуват съдебна власт, икономическите реформи, корупцията и т.н. БАН е най-високо оценената българска институция от Европа засега. Искаме той да продължи да съществува, но още по-модерен. Ще работим за това, заявяват в заключение младите учени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...