Голяма част от младите двойки до 35 години в България не спестяват. Това сочи проучване за доходите, разходите и спестяванията на младите домакинства, както и ролите на партньорите при формирането и управлението на общия бюджет .
68% от младите хора до 35 години в България харчат всичките си приходи и не успяват да пестят. Тази практика е по-разпространена в малките градове и села (80%) отколкото в София(60%) и големите градове (63%). Запознати коментират, че това се дължи на икономическата ситуация, но засяга и въпроса за познанията на младите хора да планират бюджета си.
Младите двойки без деца (36%) спестяват по-често от тези с деца (28%). Данните още сочат, че в 69% от случаите и двамата партньори получават доход от работна заплата, пенсия или социални помощи. При една четвърт от двойките (26%) само единият получава приходи. В столицата и двамата партньори получават доходи (90%), в малките градове обаче 38% от домакинствата само единият получава доход.
Изследването показва, че 48% от младите двойки не инвестират спестяванията си дългосрочно. Най-често те се използват за покриване на нуждите на домакинството. Само 28% от хората до 35 години държат парите си в банкови депозити, а 7% в недвижими имоти. Едва 4% влагат спестяванията си за започване или разширяване на бизнес.
47% от анкетираните двойки до 35 години събират целия си доход на едно място, сочи проучването. Други 29% не си правят обща каса. Това са най-вече младите хора до 35 години, които все още нямат деца. Данните сочат, че 46% от тях предпочитат да разполагат с индивидуални бюджети.