На снимката: българският енергиен министър Трайчо Трайков и министърът на търговията на Китай Чен Джъмин
България има потенциала да се превърне в мост за китайски инвестиции и трансфер на технологии към Европейския съюз. Това беше акцент в разговорите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с министъра на търговията на Китайската Народна Република Чен Джъмин. Срещата се проведе в Пекин в рамките на посещението на министър Трайков по повод Националния ден на България в EXPO 2010 Шанхай.
Освен атрактивни условия за бизнес с ниски данъци и стабилна икономическа среда, страната ни е част от общ пазар с 500 милиона европейски потребители. Китайски компании, които искат да присъстват на този пазар, могат да получат в България много добра база за производство и логистика, подчерта Трайков. Той изтъкна възможностите на съвместната българо-китайска Индустриална зона край София, която може да бъде управлявана съвместно с китайски оператор и чиято дейност ще бъде структурирата така, че да отговори на нуждите на китайските фирми за навлизане в региона и страните от Европейския съюз.
Китай търси страна, която да бъде основен мост между Китай и страните от Съюза, съобщи от своя страна министър Чен Джъмин. В момента правителството на Китай насърчава компаниите да инвестират в други държави, включително и в България. Реципрочно са разработени мерки за стимулиране на вноса от новите страни-членки на ЕС, допълни министърът. България има потенциал да увеличи значително износа към Китай и да промотира българско сирене, кисело мляко и вина, както и да разширява традиционната търговия с рафинирана мед и медни сплави, необработено олово и др. За първите четири месеца на 2010 г. българският износ за Китай се е увеличил четири пъти.
Китай участва активно в разговорите за стабилизиране на еврото и поддържа мерките за подкрепа на Гърция, допълни министър Чен. Той изрази тревога от нарастването на държавния дълг в редица европейски страни, което може да забави възстановяването на икономиката на Общността и поздрави България за нейния добър резултат. Страната ни поддържа сравнително ниско ниво на задлъжнялост в размер на 15% спрямо брутния вътрешен продукт, при средно ниво за Европа от 70%.
Засилен е интересът на китайските медии към страната ни. Три дни името на България присъства в репортажи за Българския ден на ЕКСПО-2010 и от визитата на министър Трайков в Китай. Тема на новинарските емисии беше и срещата на енергийния ни министър с най-високопоставения политически лидер в провинция Джъдзян - Джао Хунджу и подписаният Меморандум за икономическо и търговско сътрудничество между двете страни.
През последните години БВП на Китай нараства с галопиращи темпове от 10-11% годишно, като въпреки световната финансово-икономическа криза през 2009 г. достигна 4.9 трлн. щ.д., отбелязвайки увеличение от 8.7%. Финансовите приходи за годината се равняват на 1 трлн. щ.д., което е с 11,7% повече в сравнение с 2008 г. Очаква се в скоро време Китай да измести Япония и да се превърне във втората икономическа сила в света след САЩ.
Китай е най-големият търговски партньор на България в Азия. Стокообменът между двете страни за 2009 г. възлиза на 793.4 млн.щ.д. (-37% спрямо 2008 г.). Българският износ е нараснал с 4.6% спрямо 2008 г. до 164.6 млн.щ.д. Китайският внос възлиза на 628.8 млн.щ.д. (-43% спрямо 2008 г.). За първите три месеца на 2010 г. стокообменът е 220.1 млн.щ.д. (+10.5% спрямо същия период на 2009 г.); Български износ: 80.6 млн.щ.д. (+432% спрямо същия период на 2009 г.). 56.4% от износа ни през този период се формира от рафинирана мед и медни сплави.