Ситуацията след земетресението в Япония със сигурност ще усложни търсенето на инвеститор в АЕЦ "Белене". Всеки стратегически инвеститор ще се страхува не толкова от проекта и реализацията на електроенергията, колкото от това какво ще решат политиците в Европа. Това заяви пред Радио "Фокус" бишвият министър на икономиката и енергетика Петър Димитров.
Под влиянието на този натиск, намирането на инвеститор може да се окаже почти невъзможно. Според народния представител е много важно какво ще реши България в така създалата се ситуация. Той допълни, че решенията по отношение на енергетиката са национални. Европейската комисия дава само препоръки.
След това, което се случи в Япония, нещата са различни. Ако по-рано говорехме за референдум като проява на демокрация, сега за референдума трябва да говорим като начин за вземане на решение в условията на страхова психоза. Ако българската нация в момента има фобия от ядрената енергетика и не желае да я развива, това трябва да го каже нацията, а не политиците, колкото и добронамерени или злонамерени да са към ядрената енергетика. Необходим е референдум по отношение на ядрената енергетика в България, посочи Петър Димитров.
Той допълни, че без подробни анали и становища на науката, не бива да се вземат никакви решения, но дори мнението на науката и политиците да бъде категорично за АЕЦ "Белене", пак хората са тези, които трябва да решат.
Според бившия министър от значение и това дали в съседните страни като Румъния и Турция има ядрени централи и дали развиват ядрена енергетика: Няма голяма разлика дали централата ще е от другата страна на Дунава или от тази. Той завърши с това, че няма информация проектът за втора атомна да се изгражда върху земетръсна зона.
Площадката на АЕЦ "Белене" е сеизмично устойчива. Това заяви от своя страна ядреният специалист Борис Пеков тази сутрин в коментар на изнесения доклад на БАН от 1997 година. Според документа има съмнение, че площадката на бъдещата централа се намира в близост до земен разлом, информира БНР.