Изискването към ВиК операторите да изготвят 5-годишна инвестиционна програма може да доведе до финансово натоварване на обикновените потребителите. Затова предупредиха от бранша по време на общественото обсъждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) относно цените на тока и водата, предаде iNews.bg.
От сектората предупредиха, че не могат да предвидят дали големите индустриални потребители ще пожелаят да бъдат включени към ВиК мрежата, тъй като практическото присъединяване е за сметка на операторите и това може да ги натоварени с милиони левове. Това в крайна сметка ще бъде заплатено от крайния потребител, смятат от бранша.
Припомняме, че преди три дни стана ясно, че с 4% може да падне цената на водата в столицата. Това предложиха тогава от ДКЕВР. Намалението може да влезе в сила в рамките на месец, тъй като предстоят обсъждания по темата.
Миналата година концесионерът "Софийска вода" поиска водата в столицата да поскъпне с 14%, като увеличението е нужно, за да може компанията да изпълни инвестиционната си програма. По думите на Милена Миланова, член на ДКЕВР, цената на водата ще бъде понижена, тъй като не е достигнато ниво на качество на услугата. Загубите по мрежата са все още съществени, а регулаторът не признава част от разходите на „Софийска вода“ АД за решаване на проблема, каза тя.
Стана ясно и, че в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране са постъпили много жалби срещу ВиК дружествата. "Дори 20% от тях да са истина - това е много притеснително", заяви шефът на енергийния регулатор Евгения Харитонова и настоя операторите да започнат да подобряват услугата.
Тя добави, че следващите години, независимо кой стои в стола на председателя на ДКЕВР, ще бъде налаган строг контрол върху дейността на дружествата. "Нещата трябва да станат като хората, независимо дали става дума за дядо Пешо или за палатите в "Бояна", добави Харитонова.
Тя призна, че работата на водните оператори не е лесна и като четяла колко услуги имат, й ставало лошо. Шефът на ДКЕВР добави, че потребителите никога няма да бъдат доволни, не само когато купуват сирене от магазина, но и като си пускат чешмата. Въпреки това от нея трябва да тече чиста вода.
Харитонова подчерта, че в добре развити села, равнинни области също има режим на водата, което според нея, не е нормално.
Вчера от "Софийска вода" съобщиха, че са отчели 6.1 млн. куб. метра намаление на общите загуби на вода спрямо 2012 г. само за първото тримесечие на 2013 г. Това се равнява на 70% от постигнатото за цялата изминала година.