Монетата от 2 лева влиза в обращение от днес. Първоначално тя ще бъде разпространена в банките, които предварително са дали заявка. След това тя ще стигне и до търговските вериги.
Хартиената банкнота от 2 лева, с която се разплащаме и сега, остава на пазара за неопределен период от време. Постепенно обаче ще бъдат изтеглени около 42 млн. хартиени двулевки.
Към момента Централната банка е отсякла монети на обща стойност 12 милиона лева, като според търсенето те ще влязат в обращение постепенно.
На новата монета, тежаща 9 гр., е изобразен Паисий Хилендарски. Заготовките са били изработени в монетния двор на Финландия, въпреки че всички монети, които ще бъдат на пазара от началото на декември, са отсечени в БНБ.
В свое изказване миналата седмица гуверньорът на БНБ Димитър Радев обясни и причините банкнотата вече да е на монета. По думите му те са чисто икономически – излиза много по-евтино да се секат монети.
Причината за въвеждането на новата монета е нарастването на равнището на цените, което от емитирането на банкнотите от 1 и 2 лв. през 1999 г. насам е нараснало със 110% според данните за индекса на потребителските цени, коментира подуправителят на централната банка Калин Христов. Той допълни, че преди 13 години банкнотата от 1 лв. е била заменена с монета поради същата причина.
Освен това банкнотите са относително по-скъпи за подновяване, тъй като средният живот на една банкнота е малко повече от 1 година, докато този на монетата може да надхвърли 30 години.
Вследствие на въвеждането на монетата банкнотите от 2 лв. няма да бъдат изтеглени от употреба и няма да има краен срок, до който те могат да се използват като законно платежно средство. Христов коментира още, че и към момента в обращение циркулират банкноти от 1 лв., чиято обща стойност е 4 милиона лева.
Понастоящем банкнотите с номинална стойност от 2 лева, които са пуснати в обращение, са общо 42 милиона броя.