Моралният кредит на доверие към ГЕРБ ерозира

19.12.2010 | 11:47
по статията работи:
Росен Плевнелиев е най-харесваният министър. Експериментът "Верту" вреди най-сериозно на партията на Бойко Борисов
Моралният кредит на доверие към ГЕРБ ерозира

За първи път откакто ГЕРБ пое властта се забелязват признаци на ерозия в моралния кредит на доверие, който преди година и половина избирателите дадоха на партията на Бойко Борисов. Това показват данните от редовното тримесечно проучване на Социологическа агенция "Алфа Рисърч", проведено в периода 4 - 12 декември сред 1002 пълнолетни граждани от цялата страна.

Събитията с най-силен обществен отзвук

 

Своеобразната класация на анти-събитията, оказали най-негативно влияние върху общественото мнение, се води от групата на 16-те депутати, които напуснаха гласуването в Народното събрание, за да получат скъпи мобилни телефони "Верту". Отрицателният отзвук от медийния експеримент е огромен и достига до 70% от българите.

На второ място с 67% се нарежда сагата около бившия директор на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева. На трето с 51% разкритията около имотите на Цветан Цветанов и Андрей Иванов.

Позитивите за имиджа на ГЕРБ през последните месеци идват основно от избирането на Кристалина Георгиева за еврокомисар и европеец на годината (67%) и от започналото събаряне на незаконни строежи (46%) след години на държавно толерирано беззаконие.

Подписаните споразумения с Русия за строежа на "Южен поток" и на АЕЦ "Белене" предизвикват противоречиви реакции в обществото. Около 1/3 от българите ги оценяват положително, но над 40% се въздържат от определено мнение, преди да станат ясни повече детайли по проектите, става ясно от информацията на "Алфа Рисърч".

Сериозни размествания в индекса на доверие на министрите 


С ръст от 11 на сто Росен Плевнелиев получава най-висок индекс на доверие (измерен като разлика между положителните и отрицателните оценки за дейността му) и през декември за първи път Цветан Цветанов слиза от първото място в рейтинга на министрите.  Въпреки че вътрешният министър продължава да бъде най-харесваният представител на кабинета, критичните настроения към него нарастват. Сумарно той бележи спад от 12 на сто в личния си индекс на доверие, и  с тези стойности заема второто място. 

Разместване е налице и при третото и четвъртото място. Скандалите около Калина Илиева костват на Мирослав Найденов 5% спад  и така той остава на статистически значима дистанция след външния министър Николай Младенов. Дипломат № 1 продължава тенденцията от предишните месеци на ръст в позитивните оценки за дейността си.

Оценки за работата на правителството и министър-председателя


Спадът в доверието, който се наблюдава при по-голяма  част от министрите  закономерно води и до спад в цялостната подкрепа за правителството. Започналото през юни обръщане на положителните и отрицателните оценки за дейността на кабинета се засилва. През декември негативните мнения (39%) вече значително преобладават над позитивните (24%). Освен това, за първи път резервът от пасивни поддръжници на управлението достига по-ниски стойности от тези на критиците на правителството. 

Динамиката в позициите на тази голяма група хора, която мени мнението си в зависимост от доминиращите в обществото настроения, е особено симптоматична за промяната в социалния климат и това трябва да се приема като сериозен сигнал за управлението, отчитат от "Алфа Рисърч".

Макар по-слабо изразена, аналогична е тенденцията и при министър-председателя. Положителните оценки за дейността му продължават бавно да намаляват, но балансът остава позитивен (42% положителни оценки срещу 29% отрицателни).  Интересното тук, също както и при правителството е, че мобилните, изчакващи избиратели,  които доскоро не изразяваха ясно определено мнение,  започват да преминават в групата на критиците на премиера.

Електорални нагласи

Протичащата поляризация на нагласите сериозно променя обществената атмосфера, в която ще се развиват политическите процеси през изборната 2011г.

Доколкото основната промяна, която изследването регистрира е в мненията и позициите на мобилните избиратели, а те обикновено избират своя фаворит непосредствено преди изборите, съществени размествания  в електоралната картина на този етап не се наблюдават. ГЕРБ запазва преднина пред политическите си опоненти с 27%. БСП излиза от най-дълбоката си криза и леко подобрява позициите си (15.2%), но все още остава на значима дистанция от ГЕРБ. ДПС пази електоралното си ядро от около 5%. Устойчиви остават позициите и на "Синята коалиция" (4.4%). Към момента "Атака" е овладяла спада, който претърпя през предишните месеци и печели 3% електорална подкрепа.

Като цяло динамиката на обществените нагласи през 2010 г. сочи, че през 2011 пред управляващите се очертават две основни предизвикателства - съхраняване на започналия да ерозира морален кредит на доверие и преодоляване на негативните икономически тенденции, отчитат от "Алфа Рисърч".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...