Музей на Второто българско царство ще е новата атракция във В. Търново

26.05.2010 | 08:09
по статията работи:
Мултимедийният център е част от развитието на голям проект с 4 атракции - спектакълът "Звук и светлина”, оперният фестивал „Сцена на вековете" и туристическо влакче
Музей на Второто българско царство ще е новата атракция във В. Търново

В мултимедийния център „Царевград Търнов” ще има възстановки на събития и личности. 457 хил. лв. са заложени за интериорното решение на мултимедийния център „Царевград Търнов”, който ще се изгражда по проект „Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура в община Велико Търново”. Проектът по Oперативна програма „Регионално развитие” е предварително одобрен от Управляващия орган на програмата и е допуснат до кандидатстване за отпускане на финансова помощ с краен срок 1 юни 2010 г., поясниха от общинския туроператор.

Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов” ще визуализира живота на различните социални слоеве във Второто българско царство, техните нрави, обичаи, бит и дрехи.

В него ще има редица възстановки на сцени и интериори с помощта на фигури, облечени в копия на автентични костюми.

Фигурите ще бъдат изработени в естествена големина от полиестерна смола, а откритите части (лица, ръце) ще бъдат живописвани.

Използваната съвременна аудио-визуална техника ще допринася за по-пълното възприемане на богатата история на града от този период, неговата царственост, войнска слава и духовна мощ, пише в. "Борба".

Центърът ще се намира на ул. „Никола Пиколо”, в непосредствена близост до площадката за наблюдение на спектакъла „Звук и светлина”. Експозиционната площ е на два етажа с обща квадратура от 870 кв. м. Централният вход ще е оформен по подобие на главната порта на Царевец. От входа ще се спуска защитна решетка, а от двете му страни ще бъдат експонирани фигурите на двама стражи, предвижда проектът.

На сутеренния етаж ще е представена занаятчийска улица с характерните за епохата дейности. В Залата на занаятите ще има монетарница с типичните за занаята инструменти. Според привнесен от Изтока обичай майсторът, макар да е свободен човек, е привързан към стената с верига, за да демонстрира своята честност. В непосредствена близост ще се виждат трима зидари, изграждащи нова сграда, обясняват организаторите. До нея ще е средновековната ковачница, в която ковач-оръжейник прави меч. Последният занаятчия е грънчар, а следващата зала ще е средновековна оръжейна. В нея ще се виждат оръжията от епохата – мечове, щитове, копия, лъкове, стрели, арбалети, придружени от макети на различни стенобитни машини и тарани.

Минавайки през кула от отбранителната система на столичния град, ще се стига до тронната зала на царския дворец с пищна украса и стенописи. Тук ще бъдат разположени фигурата на цар Иван Асен ІІ, държащ царските инсигнии, заедно с царица Ирина Комнина, патриарха, боляри и пратеник.

В непосредствена близост ще има възможност посетителите да обличат различни костюми от епохата и да бъдат снимани като участници в представените сцени.
На това ниво ще са показани интериорите и на болярско жилище, църква, къща на човек от по-низшите социални слоеве.

Композицията „Пленяването на император Балдуин” ще е акцентът на второто ниво на мултимедийния център.

Фигурите ще показват заключителната фаза на една от най-славните битки в българската история - цар Калоян на кон, а пред него двама войници водят пленения латински император. Задният план е решен като стенопис – батална сцена, пресъздаваща края на кръвопролитната Адрианополска битка. Фигуралната сцена „Коронация на цар Калоян от папския кардинал Лъв” ще може да се види на срещуположната стена на залата.

В близост ще бъде представено болярско ктиторско семейство, а до него - сцена, изобразяваща зограф, изписващ образа на св. Димитър, и чирак, стриващ пигмент в хаванче. Последното помещение от експозицията представлява възстановка на скрипторий. Сред рафтовете, отрупани с книги и свитъци, зад високо писалище-катедра монах пише с паче перо, а друг задълбочено чете.

Обиколката ще завършва в мултимедийна зала за прожектиране на филми. Центърът ще е наситен с електронни средства за информация. Във всяка зала са предвидени информационни пултове тип „touch screen”, а в по-големите помещения ще има големи екрани за прожектиране на документални филми, представящи спецификата на занаятите, откъси от исторически филми и др.

Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов” ще съчетае различни форми на визуализация и с помощта на най-новите течения в музейната методика ще се превърне в една нова притегателна точка за богатия на туристически атракции град Велико Търново. Центътът е част от големия проект с общ бюджет от 6 750 000. Ще бъдат развити четири основни атракции – спектакълът „Звук и светлина”, оперният фестивал „Сцена на вековете” и туристическо влакче.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...