НАП: ЕТ могат да ползват нормативно признати разходи за доходи, които не са от основната им дейност

23.04.2008 | 11:28
по статията работи: Апостол Апостолов
В указание на изпълнителния директор са дадени примери за това кога могат да се прилагат разпоредбите на чл. 29 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица по отношение на доходите на ЕТ


Доходите на физическите лица, регистрирани като eднолични търговци (ЕТ), които не са от основното им занятие, се облагат като се намаляват с нормативно признати разходи за дейността. Това е записано в Указание на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), публикувано на интернет страницата на Агенцията.

До него може да се стигне по пътя: "Данъци"/"Законодателство”/”Становища и указания”. Документът е издаден във връзка с постъпилите многобройни запитвания в НАП и за да се унифицира практиката по прилагането на законодателството в цялата страна.

В указанието на изпълнителния директор са дадени примери за това кога могат да се прилагат разпоредбите на чл. 29 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица по отношение на доходите на ЕТ. Посочва се и че в някои случаи извършването на една дейност в качество, различно от ЕТ, може да се наложи и от изискване на нормативен акт, като например член на избирателна комисия. В този смисъл изпълнителният директор дава указание, че е допустимо ЕТ да попълват в годишните си данъчни декларации едновременно както приложение 2 за дейността им като ЕТ, така и приложение 3 – за доходи от друга стопанска дейност.

Според указанието изясняването на конкретни факти по отношение на данъчното облагане на ЕТ се извършва в хода на проверка или ревизия, а не в процеса на приемане на годишните данъчни декларации.

Междувременно, от Агенцията съобщиха, че трима клиенти са декларирали данък за довнасяне по годишните си данъчни декларации в размер над 600 000 лв. досега. И тримата са използвали отстъпката от 5% и са платили задълженията си до 10 февруари 2008 г.

Пет работни дни остават за подаване на годишните данъчни декларации и плащането на дължимия данък. Очаква се до 30 април документите си да подадат над 250 000 граждани. Най-лесният начин за изпращане на данъчните декларации е по интернет, с електронен подпис. Тези клиенти на НАП, които подадат декларациите си по Интернет, могат да ползват отстъпка от 5% върху сумата на данъка за довнасяне до 30 април, напомнят от НАП.

Декларациите за облагане на доходите могат да се подадат и по пощата с обратна разписка или директно в 414 пощенски станции, където служителите на "Български пощи” също издават входящ номер. Справка за най-близкият пощенски клон, в който се приемат данъчни декларации може да се направи на информационния телефон 070018 700.

Напомняме, че срокът, в който трябва да се плати данъка за довнасяне по годишните декларации също е до 30 април. Важно е да се знае, че от нареждането на превода по банков път или чрез Интернет, до постъпването на парите по сметките на НАП могат да изтекат до 48 часа.

Най-лесният и достъпен начин за плащането на данъка е по Интернет. Плащането на данъци по този начин изисква наличието на дебитна карта, регистрация в системата ePay и в интернет-страницата на приходната администрация.
Плащането на данъци и осигуровки може да стане и по банков път или чрез пощенски запис. Списъкът на кодовете за видове плащане, както и номерата на банковите сметки на териториалните дирекции на НАП може да видите на интернет страницата на Агенцията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...