НАП иска фирмите да декларират през 3 месеца складовите наличности

25.09.2024 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Причината - съмнения, че много предприятия си спестяват плащането на данъци, като водят за налични в склада стоки, които всъщност са продали
НАП иска фирмите да декларират през 3 месеца складовите наличности
Снимка: под лиценза на creative commons

Примката около хитруващите данъкоплатци, които се опитват да финтират бюджета, все повече се затяга. Това се вижда в пакета промени в данъчните закони за догодина, които Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане (става дума на ДДС, подоходните данъци, акцизите). Наред с някои облекчения и смаляване на бюрокрацията се предлагат и мерки с обратен ефект, които за ужас на предприемачи и счетоводители ще увеличат "писането" и "декларирането".

С цел да се затворят пробойни в хазната МФ и НАП искат от 2025 г. фирмите да бъдат задължени на всеки 3 месеца да попълват и подават декларации за материалните си запаси. Причината - съмнения, че много предприятия си спестяват плащането на данъци, като водят за налични в склада стоки, които всъщност са продали.   

Данъчните "биха тъпана" за проблема още преди 5 години.

През януари 2019 г. приходната агенция обяви, че започва мащабна акция в близо 13 000 дружества, които в балансите си за 2017 г. са отчели прекалено малко продажби и прекалено много материални запаси. Инспектори на НАП тръгнаха да проверяват на място какво в действителност има в складовете - защото анализът на риска показал, че вероятно значителна част от "запасите" са отдавна продадени, но се водят "налични" за спестяване на ДДС и данък печалба.  

Преди това, още в края на 2018-а, приходната агенция започна да разпраща писма на заподозрените сами да си направят инвентаризации и при "несъответствия" да си коригират отчетните документи. Предприятията, взети на мушка от данъчните, бяха от различни сфери - за облекла и обувки, за битова техника, промишлени стоки, авточасти и др. 

Същата операция "подсещане" бе проведена и през декември 2021 г. НАП обяви, че е изпратила предупредителни писма до до 11 600 фирми, защото е установила, че поддържат "нелогично високи запаси" - с обща стойност над 9 млрд. лева.

"Материалните запаси са счетоводна категория, която най-общо означава съхранявани на склад стоки, материали или продукция. Всички дружества в извадката поддържат материални запаси на значителна стойност в продължение на години, което противоречи на икономическата логика", поясниха тогава от НАП. И приканиха получателите на писмата да направят съответните счетоводни операции до края на годината, като начислят дължимия ДДС за липсващите стоки и отразят това в годишните си декларации за облагане с корпоративни данъци за 2021 г.

От приходната агенция обясниха, че след писмата ще проведат и телефонни разговори, на най-рисковите дружества ще бъдат възложени инвентаризации – описване на цялото налично количество стоки, а при  установени несъответствия ще последват ревизии.

Същите кампании бяха проведени и през следващите години. През февруари т.г. приходната агенция съобщи, че е пратила "честитки" на 7000 фирми в цялата страна заради, като подчерта, че те и преди са били предупреждавани с писма и въпреки това продължават да отчитат огромни обеми "залежала" стока.

"Преди да започнем с контролните производства, провеждаме информационна кампания, като даваме възможност на дружествата доброволно да коригират декларираните данни. Според нас партньорският подход е ефективен и справедлив спрямо бизнеса", обясняваха преди от приходната агенция.  

Сега вече НАП и МФ явно са преценили, че трябва да втвърдят подхода, защото предлагат фирмите да бъдат задължени в края на всяко тримесечие да подават декларации за наличните дълготрайни активи и материални запаси. "Целта е да се изследват всички факти и обстоятелства, свързани с упражненото право на данъчен кредит за наличните дълготрайни активи и материални запаси, както и за наличието на сделки, сключени при условия, водещи до отклонение от данъчно облагане", се посочва в мотивите за промяната.

"Данните ще се предоставят от текущата счетоводна отчетност и обхващат сумата на наличните дълготрайни активи с данъчна основа при придобиване, производство или внос, равна на или по-голяма от 5000 лв.",  предвижда законопроектът, публикуван за обществено обсъждане.  

Какво мисли бизнесът, предстои да научим, но едва ли ще приветства новата бюрократична мярка. Най-лошото е, че заради данъчните тарикати ще бъдат натоварени с допълнително бреме и коректните фирми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...