Националната агенция за приходите (НАП) отчете, че от началото на годината онлайн са били подадени 1500 декларации за доходи. Половината от тях са били удостоверени чрез персонален идентификационен код (ПИК), а не с електронен подпис. Данните на агенцията показват, че до сега са били издадени общо 250 хил. такива кода.
„Клиентите на НАП могат да получат своя персонален идентификационен код след подаване на заявление. Заявлението може да се подаде във всеки офис на НАП, но получаването на издадения ПИК, както и разрешение за ползване на исканите електронни услуги, става в офиса на агенцията по постоянен адрес за физическите лица или по седалище и адрес на управление за юридическите лица“, припомнят от ведомството.
Отстъпка от данъка в рамките на 5% ще ползват всички, които подадат декларацията си за облагане на доходите до 31 март 2015 г. по електронен път. Това важи случай, че към този момент те нямат стари неизплатени данъци. Тогава, за да ползват отстъпката, те трябва да внесат старите си задължения до 30 април.
“Данъчното облекчение за минимални доходи ще се ползва с отделна декларация, която ще се подава в срок отново до 30 април 2015 г. Облекчението ще важи само през 2015 г. за доходите от 2014 г.”, съобщават от НАП.
От институцията допълват, че подобно облекчение за минимални доходи може да се ползва, когато за изминалата година физическото лице има само доходи от трудови правоотношения те не превишават 12-месечни минимални работни заплати или 4080 лв.
През тази година има нова годишна декларация за облагане на доходите на физическите лица. Основна разлика в нея е това, че за доходите от трудов договор вече не се посочват данни за работодателя, защото тази информация е вече налична в НАП. Получателите на хонорари и други възнаграждения, различни от трудови обаче посочват информативно платеца на дохода в съответното приложение.
Друга промяна във формуляра за физическите лица са таблиците с кодове за вида на доходите. Друго съществено изменение в документа е, че удържаните и внесени през 2014 г. осигурителни вноски се посочват общо, а не разбити по фондовете за държавно обществено осигуряване, здравно осигуряване и др.