Парламентът не прие отчета за дейността на Комисията за финансов надзор за миналата година. Въпреки това изпълнението на бюджета на комисията беше одобрено.
"Докладът на Комисията за финансов надзор не беше приет, защото премълчава реалността по ключови въпроси за страната. Ръководството не е изпълнило задълженията, които има". Това каза на брифинг съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов, предаде репортер на Агенция „Фокус".
На въпрос какво може да е последствието от неприемането на доклада Костов каза: „Последствието може да бъде смяна на ръководството - една причина за смяна на ръководството е несправяне със задълженията. Решението за това обаче е на управляващата партия - ГЕРБ". Бившият премиер добави: "Неприемането на отчета е като лоша оценка за работата на комисията".
Костов обясни, че през 2008 г. в Парламента е бил поканен тогавашния председател на КФН за разясняване на действията на комисията във връзка с настъпващата криза и големите загуби, които търпят пенсионните и застрахователните фондове.
"Тогава още той отказа да съобщи размера на загубите като обеща, че с годишния доклад ще станат ясни загубите. Всъщност загубите са над 1 млрд. лв. за 2008 г.", обясни Костов. Според него КФН е трябвало да предложи действия, за да могат да бъдат решени проблемите на Българската фондова борса и на големите български държатели на финансови активи като пенсионните, застрахователни фондове и т.н.
„В целия свят по време на финансовата криза всички страни взеха отношение към мерките за финансов надзор, контрола върху търговията с ценни книжа, инвестиционните фондове и др. Всички го направиха с изключение на България", коментира депутатът.
"Около 600 млн. лв. - 650 млн. лв. са загубили пенсионните фондове само през 2008 г. от сриването на Българската фондова борса (БФБ). В същото време застрахователите са загубили 350 млн. лв. - 400 млн. лв." Това съобщи още Костов. Той добави, че печеливши от срива на борсата са били хората, които са я напуснали точно преди кризата.
Аз съм притеснен за борсата, обяви още Костов. По думите му БФБ няма да се възстанови и след 20 години.
Според лидера на ОДС е трябвало да бъде създадена регионална борса, която да бъде контролирана по сериозен начин и цялата търговия да бъде стабилна. Най-важният отговор, който трябва да бъде даден според Костов, е дали БФБ ще издържи.
"Застрахователните дружества не са претърпели големи загуби през миналата година", каза от своя страна зам.-председателят с ресор „Застраховане" на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн.
Според нея не е вярно, че загубите на дружествата, работещи в сферата на застраховането, имат загуби от 400 млн. лв. Напротив - загубите на застрахователните компании са били доста ограничени.
„Имаше някои застрахователни компании, които претърпяха загуби, но финансовото им състояние никога не е била заплашвано. По отношение на застрахователните компании бяха предприети незабавни мерки за намаляване на риска в портфейлите им и това се отрази на общия резултат и се видя, че няма никакви опасения за тяхната стабилност. Дори напротив - животозастрахователните компании имат положителен резултат от инвестициите си през 2008 г.", каза Агайн.
По думите й предишният председател на комисията Апостол Апостолов още в края на 2007 г. е дал интервю, заради което впоследствие е бил обвиняван от някои участници на пазара, че е предизвикал негативни нагласи.
„Още в края на 2007 г. той обясни, че цените на нашите борси са прекалено високи и беше сравнил борсата с тенджера под налягане. Така че от тази гледна точка не са съвсем основателни упреците към работата на специално в областта на инвестиционната дейност", каза тя.