Със 166 гласа "за", 6 "против", и трима въздържали се парламентът наложи безсрочна забрана върху проучването и добива на шистов газ по метода "хидравлично разбиване" или чрез сходни техники. Дискусията продължи почти през целия пленарен ден - повече от четири часа, информира БТА. Срещу документа гласуваха шестима души от "Синята коалиция", други двама от "сините" се въздържаха, както и един депутат от ГЕРБ.
Мораториумът беше предложен от РЗС, а от ГЕРБ добавиха, че забраната ще е безсрочна и да важи за цялата територия на страна.
Предложението на управляващите дойде след правителственото заседание от вторник. По време на него министрите решиха, че американската компания Chevron няма да получи разрешение за проучване на нефт и газ хидрофракинг (технологията използвана за добив на шистов газ). По думите на премиера Бойко Борисов, ако се появи нова, безопасна технология, няма проблем въпросът с проучването и с добива на шистов газ отново да се разисква, информира Dariknews.bg.
Според Агенция "Фокус" текстът на днешното решение гласи:
- Забранява прилагането на технологията хидравлично разбиване, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг, фракинг и/или всяко друго наименование, което описва вкарването на смес от вода или други течни или гелообразни субстанции с химични съединения, елементи или компоненти, пропанти, флуиди, както и механични и/или органични пълнители, под налягане по-голямо от 20 атмосфери под земята, при проучване и/или добив, с цел извличане на нефт или природен газ на територията на Република България.
- Забранява добива на шистов газ.
- Забранява теренни проучвания за издирване на находища или възможности за добив на нефт и природен газ, в това число и шистов газ, на територията на Република България, които използват методите по т. 1.
- Всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи описаната в т.1 или подобна технология, се преустановяват незабавно, считано от деня на обнародване на това решение. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 000 000 лева.
- На физически и/или юридически лица, получили вече разрешение за проучване, или концесия за добив на нефт и газ, засегнати от настоящата забрана, се дава срок от 3 месеца, от влизането в сила на настоящето решение, през което време трябва да представят за одобрение преработени работни проекти, невключващи забранените методи.
- Лицата от т. 5 не предоставили в срок или чиито нови работни проекти не отговарят на изискванията на това решение, губят правата, дадени им със съответното решение или концесия, без право на компенсация.
- Забраните не се прилагат за научни изследвания, които едновременно отговарят на следните условия: извършват се от независими научни организации, нямат търговска цел, имат за предмет проучване рисковете от добива на нефт и природен газ и не използват методите по т. 1.
- Забранява издаването на лицензии, сключването на концесионни и други договори, както и извършването на всякакви правни и фактически действия в нарушение на настоящето решение.
- Забраната е безсрочна и важи за цялата територия на България и акваторията на Черно море.
- Контролът по прилагането на решението се възлага на Министерски съвет.
- Решението влиза в сила от датата на публикуването му в Държавен вестник.
По-рано днес посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик изрази учудване, че България забранява на компания като Chevron да търси шистов газ. Пред "Нова телевизия" дипломатът коментира, че има липса на достатъчно информация по въпроса. Той призна, че има рискове, но според него трябва да се търсят подходящи регулации и контрол върху едни такива проучвания.
Впоследствие Уорлик коментира, че Chevron е възнамерявала само да проучи дали в България има шистов газ и ако има, какво е неговото качество. Той добави, че в случая става въпрос за високоуважавана международна компания, която търси да инвестира.
Припомняме ви, че в понеделник парламентарната комисия по икономика и енергетика прие решение за налагане на мораториум върху проучванията за шистов газ. Това стана под натиска на многобройни протести на граждани. Тогава ресорният министър Трайчо Трайков коментира, че приетата забрана на проучвания и добив на шистов газ е изпълнена с противоречия.