По инвестиционна привлекателност България е на второ място в света след Хонг Конг. Това заяви в Добрич министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров по време на кръгла маса "Инвестициите в Източна България - перспективи", предаде Агенция "Фокус".
Секторите, които доминират в икономическия живот на страната ни в последно време, са финансовото посредничество и операциите с недвижими имоти. През последното тримесечие на 2008 г. икономическият растеж у нас е беше най-висок в сравнение с останалите страни членки на ЕС. Сега обаче цифрите показват, че сме под чертата, но положителното е, че България разполага с огромни финансови резерви, подчерта Димитров.
Страната ни е по-добре по покупателни възможности в сравнение с Румъния. Заплатата е нараснала със 79,6%, което е с 20 на сто годишно, а през последните няколко месеца увеличението е с 22 лв. По отношение на безработицата България не преживява драмата на европейски страни като Испания, Латвия и Литва, където безработицата се движи в границите 15-17%. При нас цифрата е 5,9%, съобщи енергийният министър. Делът на преките чужди инвестиции е 7,5% от Брутния вътрешен продукт (БВП ) през 2009 г.
При производството влиянието на кризата е много силно, подчерта Димитров. По неговите думи много повлияни в негативен аспект са промишлеността и преработването, като за тях най-критичен и бил месец януари тази година. Силно е влиянието на икономическата криза също върху строителството в България. Димитров обърна внимание на интересен феномен у нас в този бранш - строителството в услуга на бизнеса не е замряло, свило се е обаче жилищното, а това в курортите почти е спряло.
Енергийният министър подчерта и друга тенденция в страната - насочване на средства главно в райони с планински и черноморски курорти и в най-големите градове, което води до несправедливо разпределение на финансови ресурси и силни регионални диспропорции.