Лидерите на Европейския съюз ще се срещнат на 14 и 15 декември на ключови разговори за съдбата на еврозоната и преговорите за излизане на Великобритания от ЕС.
Миналата седмица председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че преговорите за Брекзит ще преминат към втората фаза на обсъждане на търговията, след като е оценил, че е постигнат "достатъчен напредък" по сделката за развода.
Еврокомисията искаше да регистрира достатъчно голям напредък по три ключови въпроса (правата на гражданите, финансовите задължения на Великобритания и границата с Ирландия), преди да изпълни желанието на Лондон да започнат разговори за бъдещите търговски отношения.
На срещата на върха на 14 и 15 декември лидерите на ЕС ще трябва да одобрят официално началото на следващата фаза от преговорите за търговията и преходния период след Брекзит.
В петък европейските ръководители ще обсъдят как да задълбочат сътрудничеството в еврозоната, така че единната валута да бъде защитена от нови кризи.
Миналата седмица Европейската комисия представи пътна карта за задълбочаване на икономическия и паричен съюз. Тя включваше предложения за създаване на Европейски паричен фонд на основата на Европейския механизъм за стабилност, пост европейски министър на икономиката и финансите и нов стабилизационен инструмент.
Макар всички 27 правителства да са съгласни, че една стабилна и устойчива на шокове еврозона е в интерес на всички, има различни мнения по въпроса какво точно трябва да се направи и с каква скорост.
Лидерите на държавите членки ще бъдат помолени в петък да дадат на финансовите си министри разрешение да започнат работа по идеите за реформи.
"В отсъствието на пазарен натиск, колективната политическа воля за допълнителен напредък отслабна", предупреждава председателят на Европейския съвет Доналд Туск в писмо, видяно от "Ройтерс", с което кани 27-те лидери на срещата на върха за еврозоната на 15 декември.
Икономиката на еврозоната ще отбележи най-бързия си ръст за последното десетилетие, а безработицата е на най-ниските нива за последните осем години. Въпреки икономическия успех, блокът е изправен пред силно антиевропейско отношение сред избирателите.