Повече от 12 000 младежи са поискали легализация на дипломите си за средно и висше образование до момента. Очаква се до края на годината броят им да да се увеличи, тъй като експертите продължават да превеждат документи, съобщават от образователното министерство.
Най-много желаещи има за университетите в западните държави като най-предпочитани са тези във Великобритания и Холандия.
„Обикновено във Великобритания кандидатстват около 2000 младежи, но средно 1400 са приети“, коментира ръководителят на проекта „Световно образование“ и шеф на посредническа фирма за обучение зад граница Ирина Христова пред „Монитор“.
Тя обяснява, че няма отлив на желаещи да учат там, въпреки проблемите с емигрантите на Острова. Около 1700 евро годишно са таксите за образование в Холандия, докато във Великобритания те излизат доста по-солено – до 9000 лири.
Все по-предпочитани са и университетите в Дания. Основното им предимство е, че обучението е безплатно. За сметка на това обаче жизненият стандарт е висок, а работа там се намира трудно.
На фона на наплива на нашенци за обучение в чужбина, българските университети са изправени пред все по-големи трудности. 77 000 са обявените свободни места в наши ВУЗ-ове, докато завършилите средно образование наброяват 59 000 души.