Близо 2 100 000 лева e събрала Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" от началото на август 2009 г. до момента. Средствата са само от глоби на камиони и автобуси с чуждестранна регистрация. При този вид превози постъпленията влизат веднага в националния бюджет, тъй като наказателните постановления се издават заедно с акта и водачите са задължени да платят глобата веднага, уточняват от пресцентъра на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Общият брой проверени МПС с чуждестранна регистрация за този период е близо 27 650. Най-много нарушения са извършени от водачи с турска регистрация - близо 820, след тях са тези от Румъния - около 200. Издадени са близо 2 300 акта и наказателни постановления, както и (спиране от движение или отнемане на свидетелството за правоуправление). Инспекторите на ИА АА са следили за спазване на разрешителния режим и времето за управление и почивка. 630 принудителни административни мерки
По време на масираните проверки инспекторите са проверили и около 63 700 МПС, извършващи превоз за собствена сметка. Тази дейност трябва да обслужва само собствените нужди на предприятието, като не е основна за него и в никакъв случай не трябва да бъде заплатена. Някои предприятия под претекст, че извършват такъв превоз прикриват дейности срещу заплащане и не внасят изискуеми данъци и такси в националния бюджет. По този начин се развива нелоялна конкуренция и се поставят в затруднено положение коректните транспортни фирми.
За установяване на различен тип нарушения при този вид превоз инспекторите са близо съставили 6 150 акта, като следва издаването на наказателни постановления и изпращането им в НАП за принудително събиране на глобите. Най-често срещаните нарушения са: липса на трудов договор на водача, липса на документ, удостоверяващ собствеността на товара или че пътниците са служители на фирмата, ППС и товара не са собственост на една и съща фирма или пътниците не са служители на фирмата.
Тези действия са част от мерките за борба със сивата икономика в автомобилния сектор, разпоредени от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков. Мерките са довели до подобряване на организацията на работата на Автомобилна администрация и повишаване на успеваемостта при извършването на контролната дейност.