В навечерието на четвъртото издание на Европейските дни на развитието специално проучване на Евробарометър под надслов „Помощ за развитие по време на икономически сътресения" показва, че кризата, обхванала европейските страни, не се отразява на общественото одобрение за помощите за развитие. Около 90% от европейците продължават да вярват, че развитието е важно, а 72% от тях подкрепят изпълнението или надхвърлянето на вече поетите ангажименти за отпускане на помощи за развиващите се страни.
„Това изследване показва ясно, че гражданите очакват техните правителства и Комисията на ЕС да работят за финансирането на развитието ", заяви комисарят,на ЕК за развитието и хуманитарната помощ Карел де Гухт.
Голяма част от европейските граждани (61%) считат, че Европа може даде своя положителен принос към дебата за глобалното развитие. „Европейците разбират все по-добре защо развитието е важно. Те желаят националните медии да отразяват в по-голяма степен въпросите, свързани с развитието", заяви Маргот Валстрьом, заместник-председател на комисията и комисар по въпросите на комуникационната политика.
Интересното е, че икономическата криза не се възприема като основно предизвикателство пред развиващите се страни. Всеки втори европеец смята, че бедността е най-голямото предизвикателство пред развиващите се страни и я поставя пред икономическата и продоволствената криза (35%). Европейците явно разбират, че не икономическият спад, а бедността е основният структурен проблем.
Ето и още няколко интересни резултата от проучването на Евробарометър:
- Двама от всеки трима европейци (64%) признават, че изхождат от лични подбуди за предоставяне на помощ, а именно търговия, тероризъм, миграция и политически отношения с трети държави.
- Не се отчита липса на интерес, тъй като 42% от европейците са за по-голямо медийно отразяване на свързаните с развитието въпроси.
- 74 % от европейците никога не са чували за Целите на хилядолетието за развитие, но техният брой е по-малък спрямо този през 2007 г. (80%).