Надзорът на НОИ прие одържавяването на професионалните фондове

26.10.2010 | 14:19
по статията работи:
Категорийните работници да получават по две пенсии – една от държавата, друга от професионалните пенсионни фондове, предложиха пенсионните компании
Надзорът на НОИ прие одържавяването на професионалните фондове

С 14 гласа "за" и 6 "против" на работодателите Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) прие промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред журналисти след заседанието на съвета.

Работодателите гласуваха "против" с мотива, че не одобряват създаването на фонд "Ранно пенсиониране", където ще се прехвърлят средствата от частните професионални фондове. Промените предвиждат от 2015 г. да започне нарастване на стажа за пенсия с по 4 месеца на година, до достигане на 37 години за жените и 40 за мъжете. От 2015 за първа и втора категория труд нараства и пенсионната възраст.

Изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов каза, че има развитие по въпроса за създаването на нов фонд към НОИ за ранно пенсиониране на категорийните работници, предаде БТА.

"Национализацията може и да не се състои", допълни той. По думите му никой досега не е потърсил мнението на хората, които имат лични партиди в професионални фондове. "Никой не е дал съгласие личната му партида да бъде открадната", каза още Иванов, цитиран от bTV.

Във варианта на КСО, който се обсъжда в момента, е разписано, когато категорийните работници ползват правото си на ранно пенсиониране, да взимат с 0,15 процента по-малка пенсия за всеки месец недостигаща им възраст спрямо необходимата за общата категория работници.

Според предложението за промени в КСО се предвижда от началото на 2011 г. вноските на работещите в първа и във втора категория труд да се трупат в новосъздаден солидарен фонд към НОИ "Ранно пенсиониране".

Категорийните работници да получават по две пенсии - една от държавата, друга от професионалните пенсионни фондове. Това е предложението, което от Асоциацията на частните пенсионни фондове са направили пред премиера Бойко Борисов при срещата си с него днес. От НОИ ще се плаща толкова, колкото е внасял категорийният работник, както и от частните фондове, обясни Даниела Петкова, директор на пенсионно-осигурителна компания "Доверие". Ако някой категориен работник е внасял пари само в частните професионални фондове, пенсията му ще идва само от тях.

Ето какво каза Петкова: Иронията на цялата дискусия е в това, че ако на нас ни дадат право да плащаме пенсии от 1 януари, всъщност по силата на Кодекса за социално осигуряване първите пенсии, които трябваше масова да започнем да плащаме на категорийните работници, щяха да бъдат през 2014 година. Никой не смее да каже това на категорийните работници, аз също не бих посмяла. И не бих посмяла, защото всеки трябва да е подготвен предварително за един такъв важен момент в живота си. Не може до преди два месеца някой да е вярвал, че след шест месеца ще се пенсионира и днес да се приеме законът, в който да се каже, че трябва да работи още три години. Нашето предложение към премиера беше от името на точно тези категорийни работници, на който им предстои да се пенсионират в следващите три години, да го помолим да разбере тяхната гледна точка, а именно, че този факт по един или друг начин е убягнал от тяхното знание по въпроса, че не е имало кой да ги информира, че точно това ще се случи, когато ние стартираме да плащаме пенсиите и че в момента би следвало разумното решение е да се удовлетвори желанието на тези хора да могат да се пенсионират при старите условия в следващите три години, но не с цената на това да се заличават професионалните пенсионни фондове.

По време на срещите с премиера от пенсионните дружества са представили документи, че административните им разходи са около 0,71% от активите за целия пазар. Те са категорични, че най-добрият начин за управление на средствата, събрани от пенсионни вноски, включително и при категорийните работници за ранно пенсиониране, е чрез капиталовия пазар. С това ще се подобри и събираемостта на вноските.

Междувременно по време на дискусия, организирана от Института за икономически изследвания на БАН икономисти обявиха, че национализацията на професионалните пенсионни фондове е кражба. Според експертите пенсионната система, която ще се разглежда в Народното събрание, е опит да се балансира бюджета за следващата година.

До такава степен сме я докарали с тази система, че нашият законотворец предстои да национализира лични сметки. Национализира не е точната дума. Точната дума е кражба. Безспорно говорим за лични партиди, които са наследяеми, които не само ще бъдат преместени от едно място на друго, но ще станат солидарни. Тоест няма да са мои, а ще са в общия кюп, каза Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Моят проблем не е, че иска да национализира, а че иска да ни убеди, че кражбата не е национализация или че национализацията не е кражба, тоест счита ни за глупаци. Кога ще се пенсионирам, дали ще се пенсионирам и дали е адекватна пенсията е моя лична грижа и отговорност. Не е работа на държавата да ми купува памперси, обясни финансистът Любомир Христов.

Не трябва да се допуска правителството да национализира професионалните пенсионни фондове, защото ще профука парите и ще избяга, заяви икономистът от Институт „Отворено общество" Георги Ангелов. По думите му трябва да се създаде такъв пенсионен модел, при който намесата на държавата при определянето на пенсиите да бъде сведена до минимум. Дайте да вземем професионалните фондове, те ще стигнат за три години, колкото е до края на мандата, да платим високите пенсии. След това свършват, но то има изчисления на НОИ, които това показват - три години и половина - четири плащаме пенсиите. И след това свършват парите, отварят се дефицит, но това не е в сегашния мандат, не ги интересува. И затова не трябва да се национализира, защото те ще профукат парите и ще избягат. По-добре да сменим модела. Въобще да се забрани политиците да имат каквото и да е влияние - да не определят нито възраст, нито ранно пенсиониране, нито нищо. Всеки сам да си определя. Отивам аз при моя пенсионен фонд, при актюера, казвам, че искам да се пенсионирам и той ми отговоря: ако искаш на 65 години, плащаш 10 процента вноска, ако искаш на 60 години плащаш 20 процента вноска. И аз си избирам, даде пример икономистът Георги Ангелов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...