Автор на статията: Ивайло Ачев ( ivailo.achev@3bay.bg )
„Големият проблем по отношение на пчеларите е, че имат твърде много браншови организации и няма как да удовлетворим исканията на всяка една от тях в наредбата", заяви земеделският министър Мирослав Найдеов.
Не съм уведомен от Дирекция "Правно-нормативни дейности" за заведен иск срещу Министерството на земеделието и храните (МЗХ) по отношение на Наредба 26 За специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход. Така отговори министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов на въпрос на iNews.bg относно спорния член 9 на въпросната норма, който разгневи пчеларите у нас.
„Не мога да коментирам нещо, което не знам, че е факт", каза още Найденов, визирайки липсата на информация относно съдебния иск. Той добави, че когато е писан текстът на въпросната наредба, са събирани мненията на производители на суровини и храни от животински произход.
„Ако пчеларите представят адекватни доводи относно наредбата, можем да я променим. Тя не е библия, за да не се променя векове", каза Найденов.
Член 9 на Наредба 26 За специфичните изисквания за директни доставки на малки количества суровини и храни от животински произход уточнява изрично какво количество технологично непреработен пчелен мед представлява "малко количество суровина". Точният текст гласи: "Малки количества технологично непреработен пчелен мед са количества, които не надвишават 40% от годишния добив на пчелина, но не повече от 2000 кг."
Именно против ограничението от 40% се обявяват от Асоциацията на пчеларите-професионалисти. Отделно те недоволстват и по отношение на механизма за доставки на мед от производителя, които е регулиран с член 11 на наредбата. Според него директните доставки на малки количества пчелен мед могат да се извършват само до базари, тържища, пазари и обекти за търговия на дребно с изключение на търговските вериги, които извършват директна доставка за крайни потребители.