България разполага с най-модерната идентификационна система в Европа. Това каза министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов при представянето на новата система на Националната ветеринарно-медицинска служба (НВМС) в кравеферма, край Чепинци, съобщават от МЗХ.
Въвеждането на системата е част от мотото на кампанията "От обора до масата", защото здравето на потребителя и безопасността на храните е на първо място. Ако се случи нещо, чрез нея в реално време ще имаме пълна обратна проследяемост и ще установим дали проблема е при производителя или при преработвателя, каза Найденов. Системата е можела да заработи много по-рано, но това не се е случило заради злоупотребите с ушните марки и т.нар. виртуални крави. С новата система това е изчистено и резултатите от проверките са предадени на прокуратурата, заяви още земеделският министър.
Системата "ВетИС" съдържа информация за всички животни, тяхната регистрация и идентификация, за собствениците, гледачите, официалните и частнопрактикуващите лекари, които ги наблюдават. В системата се регистрират и транспортните средства за превоз на животни, търговците на животни, лицензираните ветеринарномедицински продукти и др.
Системата на НВМС позволява пълен контрол върху идентификацията на животните и регистрацията на животновъдни обекти, пасища, кланици, пазари, събирателни центрове и др. Въз основа на въведените данни могат да се проследят всички клинични и диагностични прегледи, на които е било подложено дадено животно и с какви ветеринарномедицински продукти е било третирано. Във „ВетИС" ще се въвеждат данни и за еднокопитни и кучета в страната.
В системата могат да работят едновременно до 3 000 потребители. Към момента достъп до нея имат 1 866 потребители - служители на Националната ветеринарномедицинска служба, официалните ветеринарни лекари, частнопрактикуващи лекари, оператори в екарисажи, кланици и др.
3 438 693 са регистрираните към момента животни в информационната система. От тях 868 629 са едрите преживни животни, а 2 570 064 са дребните преживни животни. Всеки животновъден обект в страната трябва да е вписан в информационната система, а всички животни - да са идентифицирани с ушни марки или чипове. Фермерите са задължени да предоставят на обслужващите ги ветеринарни лекари актуална информация за състоянието и движението на животните в обектите.