Същественото намаляване на дела на младите хора на възраст 15-29 навършени години, които не участват в образование и обучение, и не работят отчете днес правителството, като прие доклада за миналата година за изпълнението на Национална стратегия за учене през целия живот (2014-2020).
Докато през 2013 година делът на подрастващите и младежите, които нямат интерес към образование и работа, е бил 25.7%, през миналата те са били 22.2 на сто.
По този показател намалява и разликата със средния дял в ЕС, който вече е 7.4%. Според доклада в сравнение с 2014 г. броят на учещите в прогимназиалния етап възрастни нараства с 12 на сто. Преобладаващата част от тях (75.3%) са записани в различни програми за придобиване на степен с професионална квалификация.
Прегледът по възрастови групи на участвалите в дейности по учене през целия живот през последните шест години показва, че най-активна е групата на 25 - 34-годишните, като нейният дял нараства непрекъснато. Слабо остава равнището на участие на хората на възраст над 45 години.
Докладът отчита още, че образователната система успява да обхване голяма част от населението и да го задържи до завършването на средно и висше образование. През 2015 г. за четвърта поредна година се увеличава относителният дял на лицата с висше образование сред младите хора на възраст 30 - 34 години, като достига 32.1%, при среден показател за ЕС 38.1 на сто. По този показател за миналата година България заема 20-о място сред 28-те държави членки на ЕС.