Намалява производството на свинско месо в ЕВропейския съюз

12.06.2023 | 15:30
по статията работи: econ.bg
През първото тримесечие на 2023 г. в ЕС-27 са произведени приблизително 5,4 милиона тона свинско месо. Това е намаление с малко под половин милион тона (-8%) спрямо същия период на 2022 г.
Намалява производството на свинско месо в ЕВропейския съюз
Снимка: под лиценза на creative commons

Производителите на свине в Европейския съюз (ЕС) продължават да се сблъскват с множество предизвикателства, оказващи влияние върху пазара. Високите производствени разходи продължават да преобладават, оказвайки влияние върху производството, докато заплахата от африканска чума по свинете (АЧС) продължава да съществува в региона, ограничавайки възможностите за износ, показва анализ на AHDB.

През първото тримесечие на 2023 г. в ЕС-27 са произведени приблизително 5,4 милиона тона свинско месо. Това е намаление с малко под половин милион тона (-8%) спрямо същия период на 2022 г. Краткосрочните прогнози на ЕС предвиждат спад на производството с 5% през цялата година.

Въпреки че Испания остава най-големият производител на свинско месо в Европа, страната отбелязва най-големия спад на обема на годишна база, като нивата за първото тримесечие на 2023 г. са малко под 1,33 милиона тона. Това е спад от 97,6 хил. тона (-7%) спрямо първото тримесечие на 2022 г.

Подобни големи спадове в производството са регистрирани в Германия и Дания, където цифрите до момента са намалели с 94,8 хил. тона (-8%) и 91,6 хил. тона (- 20%) съответно от нивата от 2022 г. 

Други ключови страни производителки като Холандия, Франция и Белгия отбелязват спад на производството между 27–47 000 тона (5-10%) в сравнение с миналата година. Полша регистрира най-малкия годишен спад сред ключовите производители, като производството спадна с 12,1 хил. тона (-3%) през първите три месеца на годината.

Тъй като производството намалява и затрудненията при доставките продължават, референтните цени в ЕС отбелязват  продължителен ръст от края на януари

Референтните цени в ключовите страни производителки в по-голямата си част са видели подобно покачване от началото на годината. Испания отбеляза увеличение от близо 40 пенса/кг, докато Белгия, Германия, Холандия и Полша отбелязаха печалби от около 30 пенса/кг. Повишаването на цените в Дания беше по-бавно в сравнение с други страни, като поскъпна само с 19 пенса/кг с възходящи движения, започващи с месец след повечето други нации.

През последния месец движенията на референтните цени бяха по-слаби, вероятно поради нестабилност на експортния пазар, особено по отношение на Китай. За трите седмици, завършващи на 21 май, цените се понижиха между 2-5 пенса/кг в Белгия, Германия, Испания, Холандия и Полша. През последната седмица на май (с/д 28 май) цените се повишиха донякъде в Германия, Испания и Полша с приблизително 2 пенса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...