В по-големите градове да бъдат въведени специални зони с ограничение на максималната скорост до 30 км/ч вместо досегашните 50 км/ч - места, където има постоянен поток на пешеходци и рискът от инциденти е по-голям. Това е едно от предложенията, които ще залегнат в изцяло нов Закон за движение по пътищата, обяви вчера секретарят на обществената комисия за безопасност по пътищата Алекси Кесяков.
Ползвали сме главно опита на Холандия, където има много подобни зони. В тях има допълнителни "легнали" полицаи и ограждения, за да се забави скоростта, обясни Кесяков. По думите му ще се мисли за поставянето на специални "врати", които да отбелязват началото и края на подобни райони с повишено присъствие на пешеходци. Това неминуемо ще утежни трафика в централните части на градовете, където и без друго рядко може да се движиш по-бързо, пише в днешния си брой вестник "Сега".
През последната седмица комисията на Кесяков прикова вниманието с предложението си за тотална забрана на употребата на алкохол преди шофиране. В момента има допустим праг от 0.5 промила в кръвта. Като пример бяха посочени страни като Япония, Швеция и Русия. Експертите искат и санкция за хората, които, без да се замислят, се качват при пияни шофьори. Лансира се отново и идеята за конфискация на колата, ако собственикът й бъде засечен с превишена скорост от над 70 км/ч, както е във Франция. Глоба от 20 лв. пък ще има за всеки, който вози пътници без колан, дори и на задната седалка.
Много сме намалили чувствителността на обществото и институциите към проблемите по пътищата и трябва да изградим нов манталитет у шофьорите, аргументира се Кесяков.
В края на ноември в Народното събрание вече беше внесен проект за промени в закона за движение по пътищата, но той само увеличава леко размера на санкциите за различните нарушения, без да включва нови кардинални текстове. Записано е, че при шофиране с над 0.5 промила алкохол в кръвта книжката се отнема за от 3 до 12 месеца вместо за досегашните от 1 до 12. Глобата се увеличава от между 200 и 500 лв. на между 300 и 600 лв. За повторно подобно нарушение книжката ще се взима за между 18 и 36 месеца, а глобата ще е от 1500 до 3000 лв. По сегашния закон санкцията е между 12 и 36 месеца с глоба и между 1000 и 2000 лв. Глобата за каране без книжка също се завишава - от 100-300 лв. на 500-1000 лв.
Тепърва парламентарната комисия за безопасност по пътищата ще обобщи всички предложения за промени в закона. Това едва ли ще стане до края на тази година, тъй като преди празниците ще има само едно заседание за уточняване на всички предложения.