Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) планира поредно намаляване на изкупната цена на "зелената" енергия от слънчеви централи, за да се избегне ново шоково поскъпване на тока, информира БНР.
Преди месец изкупната цена бе редуцирана с над 50 на сто, а според новите разчети на регулатора предстои ново намаление с от 25 до 37%. То най-вероятно ще влезе в сила от в сила от следващия месец, когато се очаква комисията да гласува и приеме окончателно своето решение.
Най-засегнати от предложението ще бъдат инсталациите, монтирани на покриви и фасади, с мощност до 30 и до 200 киловата. Изкупните цени на енергията от тях ще бъде намалена от 396,08 лв. до 226,87 лв. Създава се и нова ценова категория за фотоволтаици на покрива до 5 киловата. Тяхната цена ще бъде 381 лв. за мегаватчас, което също е намаление спрямо старите стойности от 400 лв., която централите до 30 киловата щяха да взимат с определените цени от юли.
Според председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев с новите цени ще се ограничава бъдещото поскъпване на тока заради огромния инвестиционен интерес у нас да се строят нови фотоволтаични паркове за ток. Той припомни, че точно заради такива проекти токът за бита поскъпна с 13% от 1 юли.
Инвеститорите в този тип енергийни проекти ще имат около 7% печалба от т. нар. "норма на възвращаемост", вместо досегашните 20%, информира bTV.
От Българската фотоволтаична асоциация предупреждават, че решението ще убие цял бизнес сегмент и ще доведе до загуба на много нови работни места. Според председателя на организацията Никола Газдов промяната е нелепа, тъй като идва само три седмици след като е намалена тарифата с над 50%, а сега се намалява с още 25 до 37% за различните сегменти. Семерджиев обаче е категоричен, че ефектът от ограничението ще се усети в бъдещите периоди. Тогава цената на тока няма да се увеличава заради "зелената" добавка, както се случи от началото на юли, информирма Дарик радио.
На територията на Югоизточна България към 1 юли 2012 г. има присъединени общо 552 MW (мегавата) възобновяеми източници на 883 производителя. Новоприсъединените мощности бележат ръст от 228% спрямо съществуващите мощности към 1 януари 2012 г. Произведената за месец юни електроенергия от тези възобновяеми източници само на територията на EVN България е 61 559 MWh (мегаватчаса) на стойност 26 милиона лева. Това става ясно от информацията на дружеството.
Поради значителния брой договори за присъединяване през месец юни 2012 г. и респективно задължение за изкупуване на енергията и предвид добрите климатични условия през месец юли 2012 г. ЕРП-то очаква с над 50% увеличаване на разходите за закупуване на енергията от ВЕИ през този месец, като делът на енергията от фотоволтаични централи е над 90%.