Снимка: Corbis
Президентът на Република България насрочи за 5 юли 2009 г. изборите за национален парламент.
Държавният глава издаде указа за състава на ЦИК и другите укази, свързани с организацията на тези избори след консултации с парламентарно представените политически партии и коалиции.
Указите ще бъдат обнародвани в извънреден брой на "Държавен вестник" на 30.04.2009 г., поради късното приемане от парламента на измененията на избирателния закон, информира пресслужбата на държавния глава.
Съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК) за парламентарните избори остава същият. Това по-рано днес каза Ангел Найденов, председател на Парламентарната група на "Коалиция за България", след консултацията при президента Георги Първанов, предаде Агенция "Фокус".
От КБ са били отправени същите предложения за ЦИК, както за евроизборите - Светла Димитрова - за председател, заместник-председател - Александър Петров и говорител - Александър Александров. Броят на предложените от КБ членове съответства на пропорциите и големината на парламентарната група.
От ДСБ са предложили 28 юни като възможна дата за провеждане на националните избори. Това каза пред журналисти председателят на Парламентарната група на ДСБ Веселин Методиев след консултации при президента.
Методиев обоснова искането за тази дата с новия закон за изборите, в който са регламентирани 21 дни за провеждане на предизборните кампании. По думите на Методиев президентът е отхвърлил това предложение като е казал, че трябва да се остави една седмица след евроизборите, за да могат да се коментират резултатите от тях.
„Аз не виждам смисъл от тази седмица, защото този коментар е насочен към следващите избори", посочи Методиев. „Всички приказки по адрес на „Синята коалиция" ще се стопят в момента, в който имаме двама евродепутати.
Иван Сотиров от СДС, посочи, че техните предложения за членове на ЦИКЕП са същите и за ЦИК - Елена Маркова - за зам.-председател и проф. Михаил Константинов за член на ЦИК. На въпрос свързан с промяната на състава на ЦИК заради последващата регистрация на РЗС, Сотиров заяви, че за по-добрата работа на ЦИК всички парламентарно представени политически партии имат интерес в комисията да няма „плаващ" член.
*Информацията е актуализирана към 14.30 ч.