Да се прекрати търгът на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за замяната на 154 хиляди декара земя срещу поименни компенсационни бонове и да се проведе отново след най-малко 6 месеца или 1 година - това поискаха от партия "Зелените", предаде iNews.bg
Според екоактивистите в случая става въпрос за схема с участието на хора от министерството, а "може би и на хора от по-високо политическо ниво", която цели да облагодетелства кръг от фирми около "Винпром Пещера".
"Известно е, че това правителство има комуникация с този кръг и това не е първият скандал от подобен род", посочи съпредседателят на "Зелените" Борислав Сандов.
От партията припомниха уверение на земеделския министър от миналата година, че българска земя няма да бъде продавана и коментираха, че от тогава досега цената на компенсационните бонове на фондовата борса е нараснала тройно.
"Това говори, че въпреки факта, че няма официална позиция за предстоящи търгове, доста информирани хора са купували компенсационни бонове", коментира Владислав Панев, експерт в партия "Зелените".
По думите му още миналата седмица Комисията за финансов надзор е започнала проверка за търговията с компенсаторки. "Зелените" смятат, че трябва да се изчака краят на тази проверка и едва тогава да бъде обявен търгът.
Според тях тя трябва да обхване не само купувачите на боновете, но и земеделското министерство, за да се установи от кого е излязла информацията за провеждането на търговете, както и дали служители на ведомството са се облагодетелствали, като са купували компенсаторки по-евтино.
В момента се предлагат 154 хиляди дка земи с начална цена от общо 50 милиона лева, а сделката е обявена само месец преди крайния срок за подаване на оферти, посочи Владислав Панев.
Търговете ще се провеждат в 26 Областни дирекции по земеделие, а подаването на офертите е за над 1000 парцела земя. За 30 календарни дни не е възможно за потенциалните инвеститори, които не са били предварително запознати да обиколят всички областни дирекции, да видят всички парцели, които се продават и да изявят желание за някой от тях, коментира Панев.
Според него всичко това най-вероятно е било известно на хората закупили компенсаторките в периода от началото на годината до юли месец.
"Зелените" изтъкват, че най-апетитните парцели се продават в районите на Варна, Бургас, Плевен, Кърджали.
На фона на съмненията на екоактивистите за нагласени търгове, министърът на земеделието Мирослав Найденов отвърна, че това е игра на борса – "някой може да загуби, някой може да спечели". По думите му информацията не е конфиденциална, тя се събира от Областните дирекции по земеделие чрез общинските служби и по този въпрос се работи от около два месеца.
"Печалбите и загубите ще станат ясни, когато приключи търговията", каза Мирослав Найденов, цитиран от агенция "Фокус".
Той бе категоричен, че всичко около процедурата и обявяването ѝ е напълно прозрачно, а ако целият предложен държавен поземлен фонд бъде разигран и закупен на предстоящите търгове, се очакват постъпления в държавата от порядъка на 70-80 млн.лева.
"Спекулации е имало и ще има, но законът го предвижда и ние ще го правим, както са го правили и предходни правителства", коментира земеделският министър.
Найденов припомни, че поименни компенсационни бонове са издадени на земеделски собственици, на които държавата не е успяла да върне земята, а процедурите в случая са разписани в Закона за ползване на земеделска земя от държавния поземлен фонд на собственици на боновете. Те имат право да купят директно, могат и да продадат тези ценни книжа през фондовата борса и по този начин да бъдат финансово обезщетени.
Преди два месеца след съгласуване с всички Областни дирекции по земеделие е разпоредено да бъде направена инвентаризация и всички свободни на 100% терени от държавния поземлен фонд да бъдат предложени за продажба с компенсаторки.