„Не може да се каже категорично с колко и кога ще поевтинеят лекарствата“. Това заяви зам.- председателят на комисията по здравеопазване към парламента Даниела Дариткова пред БНТ. Според
нея процедурата по изготвянето на промени в Закона за лекарствата може да стартира най-малко след месец и ще отнеме около година, докато премине през всички етапи на съгласуваност в НС.
Мерките, които се предлагат, касаят основно лекарствата, които се заплащат от здравната каса. От здравната комисия се стремят да се увеличи процентът на плащане на лекарствата от обществения фонд и
пациентите да дават по-малко пари от джоба си, обясни тя.
"Проблемът с повишаване цената на лекарствата е дошъл от там, че една голяма група - тези медикаменти, които са се отнасяли за онкология, хемодиаализа и редки генетични заболявания, са се търгували в Министерство на здравеопазването и са имали по-ниски цени, отколкото в позитивния списък. Достигнатите при тръжните процедури цени не са референтни за Европа. Цената, която се реферира за България навън, е тази на позитивния списък и тя е по-висока от тръжните цени, обясни Евгений Желев - депутат от Коалиция за България и бивш министър на здравеопазването.
За пет дни промени в закона не се приемат, а някои от мерките, предложени от здравния министър за намаляване на цените на лекарствата, са законодателни, обясни председателят на здравната комисия в Народното събрание Десислава Атанасова пред "Нова телевизия". В най-бързия случай минават около два месеца, докато влязат в сила. През тази година и половина, докато Стефан Константинов е министър, е можело да се приемат, категорична е Атанасова.
"Откакто е Константинов е министър, няма много добър диалог между министерството и парламентарната комисия по здравеопазване", подчерта тя. "За тази година и половина нещата не вървят никак добре", допълни председателят на здравната комисия.
Атанаова отрече слуховете, че ѝ е предложено да бъде здравен министър. Припомняме, че Борисов даде на Константинов още 5-6 дни, за да реши проблема с цените на лекарствата.