Не се очаква България да изпадне в рецесия през 2012 година. Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков в отговор на депутатски въпрос по повод последните прогнози за спад на растежа. Припомняме ви, че вчера европейската комисия прогнозира по-нисък от очаквания икономически растеж за страната ни. Според очакванията на ЕК през тази година икономиката на България ще нарасне с 1.4 на сто.
Според прогноза на Световната банка през тази година се очаква еврозоната да изпадне в рецесия със спад от 0.3%, каза министър Дянков. За 27-те държави в Европейския съюз не се очаква растеж. Бюджет 2012 у нас обаче предвижда растеж от 1%, припомня БНР. Дянков коментира: "Ако сегашните прогнози или по-скоро последните прогнози и на Европейската комисия 1.4% и на Световната банка 1.2% се осъществят, тогава бюджетът на Република България ще може да се осъществи в рамките на това, което сме прогнозирали, защото той е заложен дори и за по-малък икономически ръст".
Ако сътресенията са по-големи в Европа, тогава ще се търсят допълнителни мерки. Една част от тях вече са започнали с пенсионната реформа и промените в БДЖ. Новите мерки трябва да са за икономически растеж.
До средата на март и всички търговци от зърнения сектор ще бъдат свързани със съответните фискални апарати към Агенция "Митници". В изпълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, както и на наредбата към него, за първата година от влизането в сила, такава връзка вече имат всички бензиностанции у нас, както и аптеките. Това съобщи още Дянков. Той отговори на въпрос на депутата от "Синята коалиция" Иван Иванов, информира БТА.
Правителството предвижда от 10 до 25% от капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъде предложен на инвеститор чрез публично предлагане на регулиран капиталов пазар при условията на прозрачна процедура. Това стана ясно още във времето за парламентарен контрол. Вицепремиерът отговори на въпрос на депутата от КБ Корнелия Нинова.
Сред заложените в проекта на плана за 2012 г. на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол приватизационни сделки са заложени ВЗМ-Сопот, БДЖ-Товарни превози, миноритарното държавно участие в "Терем-Георги Бенковски" в Пловдив и "Терем - ген. Владимир Заимов" в Божурище, както и държавните миноритарни дялове от 33% от Е.ОН и ЧЕЗ България, които ще бъдат предложени чрез Българската фондова борса.
По време на заседанието на НС вицепремиерът изрази надеждата си, че до седмица законовите промени, свързани с изменения в инвестиционните ограничения за Сребърния фонд, да бъдат готови. Те ще трябва да бъдат одобрени от УС на Сребърния фонд. Дянков подчерта, че с промените ще предоставят възможност за пренасочване на активите на фонда към нискорискови дългови инструменти, вкл. български държавни ценни книжа.
Предстоящите изменения не били нови, те са част от антикризисните мерки, обсъждани със синдикатите и работодателите през 2010 г.
Впоследствие от МФ разпространиха списък с предложенията за промени в закона. Сред тях са, че средствата могат да се инвестират в сметки в БНБ или в други банки. Във втория случай вложенията не могат да надхвърлят 20% от активите. Също така фондът няма да може да продава ценни книжа, които ние притежава.