Преговорите на климатичната конференция под егидата на ООН в Копенхаген бяха за кратко прекъснати вчера (14.12.09) от представителите на развиващите се нации, които обвиниха богатите държави, че искат „да убият” Протокола от Киото.
Недоверието между бедни и богати в датската столица расте, а пропорционално на това намаляват шансовете за постигане на споразумение, пише EUobserver. Сега за развитието на преговорите има два варианта – или предлагане и поемане на нови ангажименти от всички богати държави съгласно механизмите на Протокола от Киото (без САЩ, които не го ратифицираха), или нови дългосрочни действия, в които да се включат САЩ и по-богатите развиващи се икономики като Китай и Бразилия. Вариантът „Протокола от Киото” е единственият, който вече има юридически задължаващи механизми за намаляване на емисиите от по-богатите и подпомагане в борбата с климатичните промени на по-бедните.
Според критиците богатите искат да прекратят Протокола от Киото, за да се избегнат за момента каквито и да е дискусии за юридически обвързващо споразумение. Бедните пък не желаят това да се случи, тъй като противоречи на интересите им. Това доведе до спиране на разговорите в продължение на три часа вчера от групата Г-77 плюс Китай, която всъщност обхваща 130 държави. Формално поводът за прекъсването беше изявление от страна на Япония, Австралия и Русия, че сегашната конференция трябва да завърши с единно споразумение, което да не продължава договореностите от Киото.
Зад кулисите ЕС и Япония са сочени като „главните убийци” на Протокола от Киото. Двете страни са обвинявани в използване на тактиката „разделяй и владей”. Многобройни критики отнесе и Дания, която беше обвинена от Г-77, че се мъчи да защитава интересите на богатите. Масло в огъня наля и срещата на председателя на конференцията и бъдещ еврокомисар по въпросите на климата Кони Хедегаард с 48 министри на околната среда извън дневния ред. На тази среща се обсъждаха възможностите за бързо финансиране на процесите на ограничаване на вредни емисии (създаване на „Зелен фонд”, който ще дава 10 млрд. долара годишно за тази цел). Много от бедните държави се страхуват, че обсъждането на такъв фонд означава пренебрегване и забравяне на по-дългосрочно финансиране. Дават ни пари сега, за да поемат по-малки ангажименти за намаляване на вредните емисии и да прокарат неясен език по отношение на бъдещото финансиране за борба с климатичните промени.
След тричасовия бунт и активни разговори всички страни в Копенхаген постигнаха споразумение, че преговорите ще продължат както по отношение на възможно споразумение на базата на Протокола от Киото, така и в перспектива за дългосрочни действия.