Нелегален алкохол ощетява бюджета с над 300 млн. лв.

27.10.2009 | 11:41
по статията работи: Петър Чернев
Домашно произведени ракии могат да се ползват като "бойни отровни вещества"
Нелегален алкохол ощетява бюджета с над 300 млн. лв.

"Черният" сектор в производството на алкохол у нас ощетява държавата с над 300 млн. лв. годишно. Този сектор се състои от 200-300 големи дестилерии, които не внасят нито стотинка в държавния бюджет.

Това обяви на пресконференция днес лидерът на "Ред, законност и справедливост" (РЗС) Яне Янев. Той добави, че партията му "обявява война на алкохолната мафия".

Сумата от 300 млн. лв. се формира по 3 основни канала: големите количества алкохол, които "бълват" въпросните дестилерии; фиктивната търговия с алкохол уж внасян от Македония, Молдова и Албания и източването на ДДС по този начин; използването на фалшиви бандероли, някои от които се внасят от Турция. Янев поясни, че само тези бандероли ощетяват държавата със 100-200 млн. лева годишно.

Днес беше засегнат и въпросът с републиканския бюджет.

Яне Янев коментира, че ако не бъдат взети мерки за запушване на по-големите пробойни, то през следващата година държавата е заплашена от колапс.

Като пример за такава голяма пробойна беше посочен обслужващият сектор. Според данните, представени от Янев, над 85% от таксиметровия бранш в страната е "криминален или полукриминален", тъй като не плаща данъци и осигуровки.

От своя страна представителят за България на Европейската конфедерация на производителите на спиртни напитки (CEPS) Бранимир Ботев коментира, че "черният" сектор в производството на алкохол смазва традиционни български сектори като производството на алкохол и лозарството и винарството.

На пазара функционират множество фирми, производителни кооперации и всякакъв друг вид чисто имагинерни структури, които често притежават между 20 и 40 казана. Те са способни да произведат по-големи количества алкохол от легалните производители и развалят имиджа на България, стана ясно още от думите на Ботев. Тези незаконни фирми "крадат" от препитанието и на 33.5 хил. души, които постоянно се занимават с бране и обработка на грозде, както и на други 200 хил. души, които се занимават сезонно с това.

Между 50 и 60% от реколтата от винено грозде и 90% от реколтата от костилкови плодове отиват в "черния" сектор, коментира още Ботев. Той добави, че CEPS е проверила множество мостри домашна ракия. В повечето от тях са се съдържали завишени количества на вредните за здравето съставки като метил, етилкарбамат и др.

"Някои от проверените мостри са можели директно да бъдат използвани като "бойни отровни вещества", коментира Ботев.

В рамките на днешната пресконференция беше засегнат и въпросът с продаването на наливен алкохол в пластмасови съдове. По закон това действие е забранено, но никой не следи продажбите.

Често близо до големите магистрали се продават водки и вермути на цена между 2 и 2.5 лв., заяви Ботев.

Информацията е актуализирана в 15:30

Как Яне Янев коментира вчерашното развитие на скандала около Държавна агенция "Национална соигурност" може да прочетете тук.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...