Споразумение относно това кой ще е първият президент на Съвета на премиер-министрите и кой ще е първият европейски външен министър остава далечна перспектива, твърди шведският външен министър Сесилия Малстрьом. Срещата за уточняване на кандидатурите ще се проведе в четвъртък (19.11.09) и може би ще продължи и в петък (20.11.09), пише EUobserver.
„Все още имаме няколко дни време. Не бих казала, че е пълна бъркотия, но нямаме принципно споразумение”, коментира Малстрьом.
По програма след два дни европейските лидери трябва да проведат „ранна работна вечеря’ и да постигнат консенсус относно това кой да заеме трите нови институционални поста, създадени от Лисабонския договор – президент на Съвета на премиер-министрите, европейски външен министър и генерален секретар на секретариата на Съвета.
На първо място стои избора на президент на Съвета на премиер-министрите – т.нар. президент на ЕС. Засега фаворити за поста са бившият британски премиер Тони Блеър и настоящият белгийски министър-председател Херман Ван Ромпуй.
Споразумение за бъдещия президент на ЕС не може да бъде постигнато, освен ако няма споразумение и за външния министър на Съюза. Този пост е доста по-проблематичен, тъй като тук е необходимо и одобрение от Европейския парламент. Отделно не са много ясни и кандидатурите – спрягат се имената на британския външен министър Дейвид Милибанд, който отрича да има интерес и на бившия италиански премиер Масимо Д’Алема, чиято кандидатура може да бъде блокирана от Полша заради комунистическото му минало.
Най-ясни изглеждат нещата по отношение на генералния секретар на секретариата на Съвета на министрите. Там почти на 100% постът се поема от Пиер дьо Боасьо – сегашен заместник-генерален секретар на Съвета.