От 800 лв. до 20 000 лв., какви са нетните заплати в IT индустрията разкрива специализираният сайт Dev.bg.
Платформата публикува агрегираните данни за нивата на възнаграждение в бранша, които са изчислени на база обявените със заплата работни позиции от над 1300 компании в сектора.
Данните ясно показват, че засилващото се търсене и ограничено предлагане на DevOps професионалисти е отразено и в нивата на заплащане. В зависимост от опита им тези IT специалисти получават между 5195 лв. и 13 000 лв. месечна нетна заплата
В топ 3 сфери по размер на нетната заплата влизат още Mobile development, с възнаграждения в диапазона от 5041 лв. до 10 000 лв. (нето) и C/C++/Embedded ролите със заплати от 4857 лв., достигащи с натрупаването на опит до 11 000 лева.
За 2023 година най-ниското ниво на обявена заплата е 800 лева, а най-високото е 6000 лева.
"Възможно е обявата с долно ниво на диапазона на заплащане от порядъка на 800 лв. да е публикувана от компания с нетехнологична основна сфера на дейност, която не познава пазара и търси IT професионалист за пръв път. А обявата с горно ниво на диапазона на заплащане от 6000 лв да има изисквания, които човек без опит реално не може да покрие", поясниха от Dev.bg.
Месечните възнаграждения в IT индустрията поставят доста широка рамка, защото обхващат различните нива специалисти във всяка категория - от хора без опит до ръководители на екипи.
Прави впечатление, че максималните стойности на JavaScript и Angular категориите са по-високи от максималното възнаграждение във Front-end development категорията. Причината за това е, че има позиции, които са Fullstack роли, които ползват съответно JavaScript/Angular за Front-end.
Всички данни са от 2023 година и отразяват нивата на заплащане, които компаниите реално са обявили за отворени позиции през настоящата година. Важно е да отбележим, че при промяна на максималния осигурителен праг тези стойности подлежат на промени.
"Понякога компаниите, чиито обяви съдържат информация за възнаграждението, са тези, които предлагат по-високи заплати. По този начин те искат да демонстрират едно от конкурентните си предимства. С оглед на тази тенденция и на база наблюдението ни върху развитието на пазара смятаме, че средните стойности в DEV.BG проучването може да са по-високи от реалните средни стойности на заплащане в бранша", поясниха още от платформата.