Една от най-важните валути в Африка – нигерийският наир се срина с 27% за по-малко от ден, след като централната банка на страната развърза двете валути и обяви, че наирът ще плава свободно, предаде Business Insider. Ходът от страна на институцията цели да девалвира платежното средство в страната, за да подпомогне износа в контекста на евтиния петрол, който е сред изключително важните експортни стоки за нея.
Скоро след отварянето на търговията днес наирът спадна до 257 наира за долар, след като още през миналата сряда от централната банка обявиха, че двете валути ще бъдат развързани. Преди това официалният курс беше 197 наира за долар. Така местната валута се сви значително повече, отколкото анализаторите препдолагаха.
„В дългосрочен план по-слабата валута ще помогне на икономиката на страната, тъй ще окуражи заместването на вноса и ще привлече чуждестранни инвеститори, които се страхуваха, че страната ще девалвира наира“, коментира икономистът от Capital Economics за Африка Джон Ашбърн. „Това ще генерира вълна от натиск върху икономиката. Според нас тя ще започне да расте след поне година. Вярваме, че преди това макрокартината ще се влошава“, изтъкна и анализаторът от Renaissance Capital Ивон Мханго.
Преди този ход от страна на централната банка мнозина икономисти се опасяваха, че институцията ще девалвира валутата на най-голямата икономика на континентa. Същевременно наскоро индексът на потребителските цени в Нигерия се покачи до най-всиоката си стойност за последните 6 години.