Инфлацията в Китай през септември е близо до най-ниското си ниво за последните две години. Очаква се това да даде повече време на правителството за въвеждане на политики за стимулиране на икономическия растеж, коментира агенция ''Блумбърг''.
Индексът на потребителските цени нарасна с 1,9% през деветия месец на тази година спрямо септември 2011 г. Същевременно индексът на производствените цени се понижи с 3,6% на годишна база, съобщават от националното статистическо бюро в Китай.
Вносът в голямата азиатска страна отчита ръст от 2,4% през септември спрямо деветия месец на миналата година, а износът нараства с 9,9%.
Според анализаторите по-бавният темп на инфлация ще даде повече възможности на управляващите да представят допълнителни мерки за стимулиране на икономиката. Пекин се опитва да стимулира вътрешното търсене на фона на забавянето на световната икономика и европейската дългова криза. В момента най-важната задача за Централната банка на Китай е да предотврати забавянето в по-голяма степен на икономическия растеж и да запази стабилно ниво цените на жилищата в страната.
Тази седмица се очаква да бъде публикуван доклад, който да покаже, че темпът на растеж на китайската икономика е намалял до 7,4% през третото тримесечие на тази година в сравнение със същия период на миналата. Резултатите ще съвпаднат с предупрежденията на Международния валутен фонд. Според доклад на организацията забавящият се темп на икономически растеж в развитите икономики се отразява изключително негативно на развиващите се страни.
Същевременно обаче се появяват и знаци, че икономиката на Китай се стабилизира след като данни за износа през септември надхвърлиха прогнозите, а паричното предлагане нарасна с най-бързия си темп за последните 15 месеца.
Анализаторите не допускат възможността Китай да достигне темп на икономически растеж до 10%, както се случва в последните двадесет години. Очаква се обаче голямата страна да поддържа стабилен растеж и да продължи да бъде изключително важен фактор за състоянието на световната икономика.